Azeri düğünü

Azeri Düğünü

Azeri düğünü, Kendine has kıyafetleri ve tarzlarıyla birbirinden güzel Azerbaycan düğünleri Azeri kültürünü dünyaya tanıtmak için..

Azeri Düğünü

Kendine has kıyafetleri ve tarzlarıyla birbirinden güzel Azerbaycan düğünleri Azeri kültürünü dünyaya tanıtmak için halkın kullandığı önemli olaylardır. Ülkemizdeki gibi birçok prosedüre ve güzelliğe sahip olan bu düğünlerin 500 yıldan fazla süren gelenekleri mevcuttur. Kafkasya’nın tarihini çok güzel bir şekilde gösteren bu düğünlerin samimi duruşu dünyaya kendisini ispatlamıştır. Azerbaycan vatandaşlarını ülkemiz insanlarına bakış açıları oldukça dostanedir. Özellikle bu bakış açılarını etkileyen faktörler ortak bir tarihe sahip olmamız, aynı dini inanışlar içerisinde olmamız ve aynı ırktan gelen insanlar olmamızdır. Oraya yaşamak için giden vatandaşlarımız ülkeye adaptasyon yaşarken hiç zorluk çekmemektedirler.

Azerbaycan İnsanlarının Sıcaklığı

Dil olarak farklı bir yapıya sahip dil kullansalar da insanların sıcaklığı adaptasyonu kolaylaştırmıştır. Bu bölgeye üniversite eğitimi için giden öğrencilerin Azerbaycan düğünlerinde halkı kendilerine ne kadar sıcak davrandıklarını anlatması kültürün hala ne kadar doğru yaşandığını bizlere göstermektedir. Azerbaycan ve ülkemiz eskiye dayanan bir kardeşlik bağı içerisindedir. Bu durum temel alındığında karşılıklı ülke vatandaşlarının birbirleriyle olan ilişkileri bu durumdan son derece pozitif ayrılmıştır. İki ülke arasındaki her konuda bağı arttıran bu durum son yıllarda daha da gelişme göstermektedir. Ülkelerin ortak bir tarihi yapıdan gelmesi, eskiden aynı milletin vatandaşı olmaları kardeşliğin her gün gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Kültür ve sanat açısından dünyanın sayılı ülkelerinden olan Azerbaycan düğünleriyle tüm dünyada markalaşmış bir ülkedir.

Azerbaycan halkı enfes düğün törenleriyle ünlüdür. Azerbaycan kültürü gelenekler açısından zengindir ve düğünleri de öyle. Tipik bir Azerbaycan düğünü üç gün sürer ve birçok tören ve gelenek içerir. İşte bir Azerbaycan düğününün öne çıkan bazı anlarına bir bakış.

Azerbaycan düğünlerinin çoğu üç gün sürer – iki gün törenler için ve bir gün resepsiyon için. İlk gün genellikle uyandırma töreni yapılır. İkinci gün düğün kahvaltısı veya meze sofrası töreni yapılır. Sonraki iki gün düğün ve şenliklere ayrılmıştır. Üçüncü gün şenlikleri tamamladıktan sonra, gelin ve damat ebeveynlerinin kutsamaları ile eve dönerler.

Gelin, düğün gününden önce en şık kıyafetlerini giyer. Kıyafeti genellikle mütevazı ama zariftir. En iyi şekilde görünmek için takı ve makyaj ile aksesuarlar. Görevlileri de bu vesileyle en iyi kıyafetlerini giyerler. Bu, gelinin görünümünü tamamlamak ve genel güzelliğine katkıda bulunmak içindir. İlginç bir şekilde, kadınlar genellikle gelinin düğüne hazırlanmasına yardımcı olurlar. Bu olağandışı görünebilir, ancak bunun nedeni Müslüman kadınların geleneksel olarak erkek meslektaşlarına düğünlere hazırlanmalarına yardımcı olmalarıdır.

Düğün alayı töreni sırasında gelin, babası veya damadı ile eskort olarak önde yürür. Gelinin hizmetkarları, güzelliğine güzellik katmak için ellerinde çiçeklerle arkasından yürürler. Yol boyunca, müzisyenler onun mutluluğunu artırmak ve onun neşeli gününü kutlamak için romantik müzikler çalarlar. Nerede yürüyecek? Nereye? Birçok seçenekten biri cami çünkü orta çağda geleneksel olarak düğünlerin yapıldığı yer burası. Bu nedenle, yeni bir aile geleneği olan evliliğini kutlamak için yürüdüğü yer burasıdır.

Camiye vardıktan sonra misafirler akşam yemeğini yerken halı kaplı zeminlere otururlar. Gelin ve damat da misafirleriyle birlikte oturup yemek yerler. Akşam yemeğinden sonra konuklar tekrar ayağa kalkıp Allah’a hamdolsun ilahiler söylerler. Bu noktada, bir şarkıcı tüm arkadaşları arasında öne çıkıyor – onun hakkında şarkılar yazarak arkadaşının neşeli gününü kutluyor. Arkadaşının hayatındaki bu büyük olayı kutlamak için güzel bir ses ve gitar performansıyla sahnede yürürken arkadaşının övgülerini söylüyor. Misafirler iki köylünün mutluluğunu birlikte kutlarken bu kutlama gece geç saatlere kadar devam eder.

Uyandırma çağrısından gün sonu şenliklerine kadar, Azerbaycan düğünleri, tıpkı diğer evliliklerde olduğu gibi, iki halkın birbirine olan sevgisini vurgulayan geleneklerle doludur. Bu benzersiz gelenekleri öğrenmenin, arkadaşlarınızın kültürlerini daha iyi anlamanıza yardımcı olacağı ve onlarla daha keyifli bir kutlama yapabilmeniz umuduyla!

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!