Azerbeycan Şirvanşahlar Sarayı

Azerbaycan Şirvanşahlar Sarayı

Azerbaycan’ın en önemli eserlerinden biri olan Azerbaycan Sirvansahlar Sarayı ülkenin ne kadar gelişmiş bir mimari..

Azerbaycan Şirvanşahlar Sarayı

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de İçerişehir olarak bilinen tarihi şehirde bulunan Şirvanşahlar Sarayı,15.yüzyılda inşa edilmiş muhteşem bir mimari yapıya sahiptir. Dönemin şahı Şirvanşah tarafından yaptırılmıştır. Mimari yapısı bakımından muhteşem bir görüntüye sahip olan Şirvanşahlar Sarayı, yakın doğunun en görkemli sarayı Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de İçerişehir olarak bilinen tarihi şehirde bulunan Şirvanşahlar Sarayı,15.yüzyılda inşa edilmiş muhteşem bir mimari yapıya sahiptir. Dönemin şahı Şirvanşah tarafından yaptırılmıştır. Mimari yapısı bakımından muhteşem bir görüntüye sahip olan Şirvanşahlar Sarayı, yakın doğunun en görkemli sarayı Şirvanşahlar Sarayı pek çok bölümden oluşmaktadır.

Bu bölümlerin her birinin farklı zamanlarda inşa edildiği tahmin edilmektedir.İki kattan oluşan sarayın ikinci katı şah ve ailesinin günlük hayatlarını geçirdikleri bölümdür.Birinci kat ise saray ihtiyaçlarının karşılanması için oluşturulmuştur.Saray çevresindeki diğer bölümlerden biri ,”divanhane”dir. Dönemin ,resmi törenleri ve toplantılarının yapıldığı ,devlet yönetimiyle ilgili kararların alındığı bölümdür .Saraya ait bir başka bölüm , Şirvanşahlar ailesinin çocuklarının eğitim aldıkları,Keykubat Mescididir.Ancak mescit 1918 yılında çıkan bir yangında tamamen yanmıştır.

Yahya Bakuvi Hazretlerinin Türbesi

Halk arasında Derviş türbesi olarak da bilinen, dönemin büyük alimlerinden olup, saray halkının da ilminden faydalandığı Seyyid Yahya Bakuvi hazretlerinin türbesi de yine saray kompleksi içinde yer alan yapılardan birdir. Şirvanşahlar Sarayı alanında yer alan diğer bölümler,kadınlar ve erkeklere ayrılan iki bölümden oluşan Şah Mescidi, şah ailesine mahsus hamam, Murat Darvazası olarak bilinen kapı kompleksi ve su deposundan oluşmaktadır. Ayrıca Şirvanşahlar, annesi, eşi ve çocuklarının defnedildiği aile türbesi de bu bölümdedir. Şirvanşahlar Sarayı,1964 yılında müze olarak ziyaretçilere açılmıştır.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!