Azerbaycan Araba Fiyatları

Azerbaycan Araba Fiyatları

Azerbaycan araba fiyatları çok yüksek olmadığı için genellikle bu ülke de yaşayan kişiler araç sahibi olma konusunda zorlanmamaktadırlar.

Azerbaycan Araba Fiyatları

Ekonomik açıdan ülkemizle aynı seviyelerde bir duruma sahip olduğu için Azerbaycan araba fiyatlarının piyasası ülkemizle aynı seviyelerde seyretmektedir. Ülkenin içerisindeki vergi sisteminden dolayı zaman zaman fiyatların ucuzladığı görülse de büyük bir fark bulunmamaktadır. Azerbaycan ekonomik anlamda bakıldığında para birimi olarak ülkemizden daha güçlü bir paraya sahip gözükse de, alım gücü olarak aynı denkliğe sahip olduğu için burada yaşamayı tercih eden kişiler ülkemizdeki masraflarla aynı masraflara sahip olmaktadırlar. Son yıllarda çok sayıda üniversite öğrencisi daha kaliteli bir üniversite eğitimini ülkemizdeki aynı eğitim harcamalarıyla alabilmek için bu ülkeyi tercih etmektedirler.

Azerbaycan Araba Fiyatları ve Yedek Parça Problemleri

Azerbaycan araba fiyatları ülke içerisinde kurulmuş olan bir oto sanayi bulunmadığından ötürü yedek parça sorunu yaşamaktadır. Arabalarda çıkan her hangi bir problemden ötürü yedek parça lazım olduğunda parçalar oldukça fazla fiyata gelebiliyor. Fiziki olarak incelendiğinde küçük bir yapısı olan Azerbaycan, önemli iş adamlarıyla birlikte ülke ekonomisini büyütmeye çalışmaktadır. Ülkede girişimcilere verilen destek diğer ülkelere örnek olması gereken düzeydedir. Bu ülkede yaşayan bazı önde gelen girişimciler zaman zaman bizim ülkemize de yatırımlarda bulunmaktadır. Kendi ülkelerine yaptıkları yatırım önemli alanlarda ilerlemiş olsa da, oto sanayi üzerinde bir girişimde bulunulmamasından ötürü bu sektörde satış sonrası hizmet alanında dönem dönem problemler yaşanabilmektedir. Araçlar için yedek parça fiyatlarının piyasası düşünüldüğünde araba almaya karar vermiş bir bireyin Azerbaycan ‘da ikinci el araba almaması gerekir.

Araç sahipliği tüm dünyada hızlı bir oranda artmaktadır. Birçok şehirde arabalar birincil ulaşım şeklidir. Bununla birlikte, bazı şehirler diğerlerine göre daha düşük araba sahipliği oranlarına sahiptir. Örneğin Azerbaycan‘ın başkenti Bakü, dünyadaki en düşük otomobil sahipliği oranlarından birine sahip. Bakü’de trafik sıkışık olsa da yollarda hala çok sayıda araba var. Bunun nedeni, Azerbaycan’ın yerel halka düşük maliyetli arabalar satmaya istekli harika araba satıcılarına sahip olmasıdır.

Bakü‘de araba sahipliğinin düşük olması, sakinlerin şehirde araç sahibi olmadan dolaşmasını kolaylaştırıyor. Bununla birlikte, Bakü’deki araba satıcıları, yeni sürücülere ucuz arabalar satmaktan mutludur. Bakü’deki araba satıcılarının bu kadar çok düşük maliyetli araba satabilmesinin bir nedeni, petrol fiyatlarının düşük olmasıdır. Petrol fiyatları o kadar düştü ki on yıl öncesine göre daha da düştü. Bazı insanlar bu ucuz petrol durumu nedeniyle eskisi kadar sık ​​yeni araba almıyorlar. Bu, araba satıcılarının diğer satıcılarla minimum rekabetle çok sayıda ucuz araba satabilecekleri anlamına gelir.

Bakü’de araba fiyatları, petrol fiyatlarının yeniden tırmanmaya başladığı 2013 civarında artmaya başladı. Artık petrol daha pahalı olduğu için, araba satıcılarının düşük maliyetli araçları kârla satması daha zor. Ek olarak, artık piyasada daha pahalı ama çok daha yüksek performans ve güvenilirlik sunan birçok yeni model var. Bu değişikliklere rağmen, Bago’da araba satın almak, Avrupa veya ABD’de başka bir yerde satın almaya kıyasla hala daha ucuz. Çünkü Azerbaycan’da benzin diğer ülkelere göre çok daha ucuz.

Bakü’deki düşük araba sahibi olma oranları, sakinlerin şehirde araç sahibi olmadan dolaşmasını kolaylaştırıyor. Ayrıca, düşük petrol fiyatları, diğer ülkelerle karşılaştırıldığında bile araba fiyatlarını düşük tutuyor. Bu durum nedeniyle Bakü’deki otomobil satıcıları her yıl bol miktarda ucuz araç satabilmektedir. Azerbaycan otomobil fiyatları ve sahiplik oranları açısından küresel pazarlarla daha karşılaştırılabilir hale geldiğinde işlerin nasıl değişeceğini görmek ilginç olacak.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!