Azerbaycan Doğal Kaynaklar

Azerbaycan Doğal Kaynaklar

Bilindiği gibi Azerbaycan doğal kaynaklar bakımından zengindir. Petrol ve türevleri sebebi ile ülke ekonomisi de kalkınmaktadır.

Azerbaycan Doğal Kaynaklar

Ülkenin gerek yer altı gerekse yer üstü doğal kaynakları ülkemizdeki kadar gelişmiş olmasa da bulunmaktadır. Orta doğunun petrol ve doğalgaz kaynaklarına yakın bölgesinde bulunan Azerbaycan doğal kaynaklar yönünde gelişmekte olan bir ülkedir. Ülkede bulunan ham maddelerin çıkarılması için son dönemlerde bu bölgede yaşayan iş adamların yatırımları bulunmaktadır. Azerbaycan ekonomik anlamda bakıldığında para birimi olarak ülkemizden daha güçlü bir paraya sahip gözükse de, alım gücü olarak aynı denkliğe sahip olduğu için burada yaşamayı tercih eden kişiler ülkemizdeki masraflarla aynı masraflara sahip olmaktadırlar.

Son yıllarda çok sayıda üniversite öğrencisi daha kaliteli bir üniversite eğitimini ülkemizdeki aynı eğitim harcamalarıyla alabilmek için bu ülkeyi tercih etmektedirler. Fiziki olarak incelendiğinde küçük bir yapısı olan Azerbaycan, önemli iş adamlarıyla birlikte ülke ekonomisini büyütmeye çalışmaktadır. Ülkede girişimcilere verilen destek diğer ülkelere örnek olması gereken düzeydedir.

Azerbaycan’da Yatırım

Bu ülkede yaşayan bazı önde gelen girişimciler zaman zaman bizim ülkemize de yatırımlarda bulunmaktadır. Kendi ülkelerinde bulunan iş adamlarını desteklediği gibi, değişik fırsat seçenekleriyle yabancı iş adamlarının da destekleyen bir devlet yapısı içerisinde bulunan Azerbaycan’da Azerbaycan doğal kaynaklarının çıkarılması işlenmesi ve satışın yapılması için son yıllarda dışarıdan önemli yatırımlar gelmektedir. Doğal gaz ve petrol yönünden hiçte azımsanmayacak rezervlere sahip olan ülkede son yıllarda Amerikalı iş adamların yatırımda bulunduğu görülmektedir. Doğalgazı Gürcistan gibi ülkelere ihraç ederek ülke ekonomisine de önemli faydaları da bulunmaktadır.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!