Azerbaycan Ülke Kodu

Azerbaycan Ülke Kodu

Eğer amacınız Azerbaycan üniversitelerin de eğitim almak ise o zaman dilediğiniz zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz..

Azerbaycan Ülke Kodu

Her ülkenin kendine ait bir ülke kodu vardır. Bu kodlar ülkeden ülkeye telefon görüşmeleri sağlamaktadır. Ayrıca her ülkenin bir kodu olduğu gibi ülkenin şehirlerinde de bir kod girilmesi gerekmektedir görüşme yapabilmek için yurt dışında çıkarken öncelikle yapılması gereken cep telefonunuzu yurt dışına aktif etmeniz gerekir. Böylece telefonunuzla istediğiniz zaman rahat bir şekilde telefon görüşmelerinizi yapabilirsiniz. Yurtdışı telefon görüşmelerinde genellikle 00 tuşladıktan sonra ülkenin alan kodunu girerek telefon numarasını çevirmeniz gerekir. Eğer şehirler arasın da bir görüşme gerekiyorsa o zaman tek sıfır ile görüşmenize halledebilirsiniz. Telefon çok gerekli bir araç olduğundan bu hususlara dikkat etmek gerekir. Hiç bilmediğiniz bir ülkede hiç olmazda iletişim cihazını aktif tutmak gerekir.

Azerbaycan’da Birini Aramak

Farz edin ki Türkiye’den Azerbaycan’ı aramak durumunda kaldınız. İşte o zaman yapmanız gereken ilk olarak 00-994 kodlarını tuşladığınız gibi kişinin telefonunuzu çevirmek yeterli olacaktır. Görüldüğü gibi Azerbaycan ülke kodu +994 ‘tür. Bu konu gördüğünüzde bilin ki Azerbaycan Cumhuriyetinden aranmışsınızdır. Eğer ki siz Azerbaycan’daysanız ve Azerbaycan içerisinde herhangi birini aramak zorunda kalırsanız tek sıfır kullanarak telefon numarasını çevirmek ve iletişime geçmek yeterli olacaktır. Görüldüğü gibi ülke kodları telefon görüşmeleri yapabilmek için önem arz ederler. Unutmayın her ülkenin kendine ait özel bir kodu vardır. Ve bu kodlar dünyanın neresinde olursak olalım istediğimiz kişiye ulaşma imkanı sağlar.

Azerbaycan, Avrasya’nın Kafkasya bölgesinde denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Doğuda İran, kuzeyde Türkiye ile komşudur. Başkenti Bakü, en büyük şehri Sumgayıt’tır. Azerbaycan adı ‘şereflilerin ülkesi’ anlamına gelir ve aynı zamanda ‘Hümanizmin Beşiği’ olarak da bilinir. Ayrıca Azerbaycan, ünlü ihna veya iğde ağacına ev sahipliği yapmaktadır. Ülkenin adı, 1866’da gaz üretimi başladığında Bakü’nün bazı kısımlarını yok eden yangına atıfta bulunan ə Azərbaycan’dan (yanma bölgesi) geliyor. Azerbaycan, zengin tarihine rağmen, uluslararası olarak tanınan bir destinasyon haline geldi.

Azerbaycan, Hazar Denizi üzerinde yer alır ve birçok doğal kaynağa sahiptir. Büyük petrol, doğal gaz, altın, gümüş ve titanyum rezervlerine sahiptir. Ayrıca, sıcak iklimi ve zengin kültürel mirası nedeniyle Azerbaycan gelişen bir turizm endüstrisine sahiptir. Başkent Bakü, 1990’larda Ermenistan ile olan savaşta şehir ağır hasar görene kadar petrol endüstrisinin kalbiydi. Bu nedenle, birçok uluslararası şirket, Azerbaycan hükümetinin sunduğu uygun ticari sözleşmeleri almak için merkezlerini Bakü’ye taşıdı. Gelişmekte olan bir ülke olmasına rağmen, Azerbaycan son birkaç on yılda büyüme ve gelişmede büyük adımlar attı.

1920’lerde ve 30’larda ülkenin petrol endüstrisinin merkezi olarak Bakü’yü geride bırakan Azerbaycan, fabrikaların üretim yaptığı Sovyetler döneminde ağır hasar gördü. yakıt yerine endüstriyel kullanım için yağ. Ancak, devrim yaratan petrol endüstrisi Bakü’nün şehir sınırları içinde yeniden faaliyete başladıktan sonra, uluslararası üne sahip bir kültür merkezi haline geldi. Azerbaycan petrol potansiyelinin yanı sıra doğal gaz, kalker ve mermer üretiyor; ayrıca dağ keçileri ve çinçillalar gibi geniş bir orman ve fauna kaynağına sahiptir. Stratejik konumu ve doğal kaynakları, Azerbaycan’ı uluslararası ticaret ve ticari yatırımlar için çekici bir coğrafi bölge haline getiriyor.

Azerbaycan, MS 880 civarında Türk kabileleri tarafından işgal edilene kadar İran’ın bir parçasıydı ve bu da üç yüz yıllık bir işgale yol açtı. İslam’a zorla geçiş. 1828-1878’de Rusya, bölgenin kontrolü için Türkiye ile savaştı, çünkü Sultan II. Abdülhamid bu zamanda topraklarını genişletmeye çalıştı. Almanya Haziran 1941’de Rusya’yı işgal ettiğinde, hedeflerine -Stalin’in endüstriyel kalbi olan- Ukrayna’ya doğru yürürken Azerbaycan’ı da işgal ettiler. Yaklaşık altı ay süren kanlı bir muharebeden sonra, sonunda Joseph Stalin’in gizli silahı olan tankın yardımıyla yapılan karşı saldırıyla püskürtüldüler, ancak her iki tarafta (hem askeri hem de sivil) günde yaklaşık altı kayıp vermelerinden önce değil. ay düz. Sonunda sürüldükten sonra arkalarında yaklaşık 42 tank (geldiklerinden biraz daha fazla) bıraktılar; bu, ne kadar uzun sürerse sürsün, aşılmaz gibi görünen ihtimallerin ne kadar azimli bir kararlılıkla üstesinden gelinebileceğinin tarihin en ayıltıcı örneklerinden biri olmaya devam ediyor…

Azerbaycan, Türk kabileleri tarafından işgal edilmek de dahil olmak üzere, tarihi boyunca pek çok çatışma görmüş olsa da üç yüz yıldır – petrol kaynakları ve kültürel önemi nedeniyle şu anda yükselen bir küresel sıcak nokta. 2021 yılına kadar Azerbaycan, konaklama, yemek ve ulaşım maliyetlerine yılda 6 milyar dolar harcayacak olan yılda altı milyon yabancı ziyaretçi olmasını bekliyor. Zengin doğal kaynaklara, canlı kültüre ve ekonomik olanaklarıyla ilgilenen uluslararası şirketlere sahip gelişmekte olan bir ülke olarak, Azerbaycan’a gelecekteki seyahatler umut verici görünüyor!

Puanla
[OY: 2 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!