Azerbaycan Halk Dansları

Azerbaycan Halk Dansları

Yeni neslin de unutmaması ve her zaman hatırlaması için sürekli olarak farklı etkinlikler de sergilenmekte olan Azerbaycan halk dansları..

Azerbaycan Halk Dansları

Azerbaycan halk dansları, çok zengin bir kültürün yansıması olarak dikkat çekmektedir. Bu oyunlarda ülke geçmişinin anlamlı ve zengin izleri bulunmaktadır. Anlamlı motifleri ve figürleri, neşeli ve etkileyici ezgileri ile halk dansları sadece Azerileri değil, tüm Türk dünyasını ve dünya kültürlerini etkilemektedir. Bu zevkli dansları icra eden kaliteli ve seçkin dans grupları bulunmaktadır. Ülkede zaman geçirirken mutlaka bu özel gösterileri izlemelisiniz. Öte yandan, ülkede kalan vatandaşlarımız da kesinlikle fırsat bulup bu dansları izlemelidir. Halka açık ve ücretsiz yapılan dans festivallerinden de yararlanabilirsiniz. Azerbaycan halk danslarında, garmon, davul, tar, kemençe, klarnet, zurna, tütek, tulum, balaban gibi çok özel enstrümanlar çalınmaktadır.

Hangi Oyunlar Bulunmaktadır?

Halk danslarında erkekler bir kartal kadar güçlü, kadınlar ise kuğu kadar narin betimlenmektedir. Birçok dans türü bulunmaktadır. Bunların isimleri özetle, naz eyleme, alça gülü, ay beri bah, ağır garadağlı, çay, çattadı, cengi, ceyrani, beyaz geceler, pırlanta, çift tuman, darçını, ezneli, gelin havası, Iğdır barı, köroğlu, lale gibi oyunlar bulunmaktadır. Oyunlar Azeri halkının günlük yaşamlarında, ve düğün, av gibi özel yaşamlarından etkiler taşımaktadır. Savaş hikayeleri, kadınların ağıtları ve duyguları gibi özellikler de içermektedir. İçli ve etkileyici bu oyunları izlemek büyük bir etki bırakmaktadır. Giyilen kostümlerin de etkisi ile bu zenginlik pekişmektedir. Ezgilerin etkileyici özellikleri de dünyaca nam salmalarını ve beğenilmelerini pekiştirmektedir.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!