Azerbaycan Üniversitelerinde Denklik

Birçok kişinin Azerbaycan üniversitelerinde denklik işlemi eğitim almak isteyenlerin kafalarına takılan soru genellikle nasıl olduğudur.

Azerbaycan Üniversitelerinde Denklik

Azerbaycan’da eğitim alacak öğrenciler Yüksek Öğretim Kurumunun gerçekleştirdiği sınav sistemine ister katılsın ister katılmasın, yerleştirme sonucunda öğrenci Azerbaycan Üniversitelerinden yerleşmeye hak kazanan yada kazanamayan, kendi imkanları ile Azerbaycan Üniversitelerinde okuyabilirler. Azerbaycan üniversitelerinde denklik almak için, YÖK’ün kurallarına uymanız gerekmektedir, bu sayede siz de hiç bir sorun yaşamadan denkliğinizi alabiliriniz.

1. Yüksek Öğretim kurumu ile yerleşme: Türkiye’de okuyanlar gibi hiç bir sınava tabi tutulmazlar.

2. Yüksek Öğretim Kurumu ile yerleşemeyenler: Azerbaycan üniversitelerinde Kendi imkanları ile yerleşebilirler. Mezun olduklarında YÖK’e denklik için müracaat ederler.

a. şahsen değerlendirilen öğrenciye direk denkliklerini alabilir.

b. sözlü Mülakaatta yeterli dil seviyesi, üniversitesindeki başarı durumu, pasaport giriş- çıkış kontrolü, okul devamlılığı, belgelerin kontrolü yapılarak öğrencinin yeterliliği verilir.

c. Sözlü Mülakatı gecen öğrenci öğrenim gördüğü bölüm derslerinden yeterlilik sınavına alınırlar.

d. Yukarıdaki aşamalardan gecen öğrenciye başarısı oranında ve Yüksek Öğrenim Kurumunun belirtmiş olduğu kurallar doğrultusunda eğitimine devam eden öğrenciye yeterliliği verilmektedir

1. Yüksek Öğrenim Kurumunun uygulamış olduğu sınava giremeyen yada belirlenmiş barajı yakalayamayan öğrenciler (bakınız 2.) tüm prosedürlere uymak zorundadır. Ayrıca bu durumda olan öğrenciler Azerbaycan’da ilk yıllarda öğrenci dosyası açtıramaz, öğrenci tahsil vizesi alamazlar. Azerbaycan Üniversitelerinde başarılı öğrenci olduklarını kanıtlamaları gerekmektedir. Bu başarı öğrenci dosyası açtırmaya hak kazanmakla ilgilidir.

2. Azerbaycan Üniversitelerinde master doktora uzmanlık alanlarında eğitim verilmektedir. Yerleştirme işlemi tamamlanan yada tamamlanmayanlar bakınız (1.2.3.) aynen uygulanmaktadır.

Not: Yüksek öğretim kurumu öğrenciyi birebir değerlendirir. Bazılarına verilen denklik. bazılarına verilmez. Bunda Üniversitenin denkliği olması, okunan bölümün denkliği olması gerekmektedir. Aynı üniversiteden mezun olan öğrenciye verilen denklik size de verilecek anlamını taşımamaktadır. Siz YÖK kurallarına uyduğunuz taktirde hiç sorun yaşamadan denkliğinizi alabilirsiniz.

En doğru bilgiyi Yüksek Öğretim kurumuna belirticeğiniz ülke adı, okulun adı, bölüm adı yazılı dilekçenizle 15 gün içinde YÖK onay verip vermediğini konusundaki cevabı elinizde olacaktır. Mezun olduğunuzda çeşitli sorunlarlarla karşılaşmamak için bu belgeyi saklayın hak talep hakkınızın olduğunu unutmayın

Denklik dersleri, farklı ülkelerden gelen öğrencilerin eğitimlerini kaybetmeden kendi ülkelerindeki üniversitelerde eğitim görmelerinin bir yoludur. Azerbaycan’daki üniversitelerde okumak isteyen öğrenciler, kaliteli bir eğitimden ödün vermeden bunu yapabilirler. Bunun nedeni, Azerbaycan’daki tüm üniversitelerin aynı dersleri ve ödülleri vermesidir.

Azerbaycan’daki tüm üniversiteler aynı dersleri ve ödülleri sunar. Hepsi yurtdışında eğitim görmeyi daha uygun hale getirmek için Bologna Sürecini takip ediyor. Bu, kabul için resmi belgeler olarak diğer ülkelerden eşdeğer dereceleri kabul ettikleri anlamına gelir. Ayrıca, üniversitelerinde kimlerin eğitim görebileceğini belirlemek için hepsi aynı giriş koşullarını kullanır. Azerbaycan’daki tüm üniversiteler birbiriyle uyumlu olduğundan, uluslararası öğrencilerin burada kaliteli bir eğitim almaları kolaydır.

Bologna, Avrupa Birliği’nin yüksek öğretimi Avrupa’da standart hale getirmek için başlattığı bir girişimdir. Her üye devlet, Bologna Sürecini benimsemeyi ve bunun için merkezi bir otorite oluşturmayı kabul eder. Bu, farklı ülkelerdeki üniversitelerin kendilerini birbirleriyle karşılaştırmalarına ve eğitimin erişilebilirliğini ve kalitesini artırmalarına olanak tanır. Esasen, bu süreç, bir üniversitede bir pozisyon veya kursa başvururken diğer ülkelerden alınan dereceleri eşdeğer olarak tanır. Ne de olsa, bir ülkeden bir memurun derecesinin geçerli olup olmadığı hakkında hiçbir fikri yoksa, büyük olasılıkla okulu kendisine daha düşük bir not verdiği için cezalandıracaktır.

Uluslararası öğrencilerin Azerbaycan’daki üniversitelerde okumak için başvurmalarının birkaç yolu vardır. İlk olarak, kendi ülkelerinden, üniversitenin kabul kriterlerini karşılayan bir akademik geçmişe ihtiyaçları vardır. Örneğin, Almanya’dan başvuranların Azerbaycan üniversitelerinde okumak için en az bir lisans derecesine sahip olmaları gerekir. Daha sonra başvurularını üniversitenin web sitesi üzerinden online olarak yapabilirler. Çoğu başvurunun tamamlanması ve işlenmesi için on gün veya daha fazla zamana ihtiyaç vardır, bu nedenle bu yıl Azerbaycan üniversitelerinde eğitim alma fırsatı istiyorsanız, takvim yılının başlarında başvurmanız en iyisidir.

Azerbaycan üniversitelerinde okumak isteyen öğrencilerin sadece kendi ülkelerinden denklik derecesine ve başvuru ücretleriyle başvuruda bulunurlar. Bunlar, Azerbaycan’daki herhangi bir üniversiteye kabul koşullarının çoğunu oluşturur. Tüm üniversiteler Bologna Süreçlerini kullandığından, uluslararası öğrencilerin burada kaliteli bir eğitim almaları kolaydır – yeterince erken başvuruları olduğu sürece!

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!