Azerbaycan Üniversitelerinde Denklik

Birçok kişinin Azerbaycan’da eğitim almak istediklerin de kafalarına takılan ilk soru genellikle denklik işlemleri

Azerbaycan Üniversitelerinde Denklik

Azerbaycan’da eğitim alacak öğrenciler Yüksek Öğretim Kurumunun gerçekleştirdiği sınav sistemine ister katılsın ister katılmasın, yerleştirme sonucunda öğrenci Azerbaycan Üniversitelerinden yerleşmeye hak kazanan yada kazanamayan, kendi imkanları ile Azerbaycan Üniversitelerinde okuyabilirler.

1. Yüksek Öğretim kurumu ile yerleşme: Türkiye’de okuyanlar gibi hiç bir sınava tabi tutulmazlar.

2. Yüksek Öğretim Kurumu ile yerleşemeyenler: Azerbaycan üniversitelerinde Kendi imkanları ile yerleşebilirler. Mezun olduklarında YÖK’e denklik için müracaat ederler.

a. şahsen değerlendirilen öğrenciye direk denkliklerini alabilir.

b. sözlü Mülakaatta yeterli dil seviyesi, üniversitesindeki başarı durumu, pasaport giriş- çıkış kontrolü, okul devamlılığı, belgelerin kontrolü yapılarak öğrencinin yeterliliği verilir.

c. Sözlü Mülakatı gecen öğrenci öğrenim gördüğü bölüm derslerinden yeterlilik sınavına alınırlar.

d. Yukarıdaki aşamalardan gecen öğrenciye başarısı oranında ve Yüksek Öğrenim Kurumunun belirtmiş olduğu kurallar doğrultusunda eğitimine devam eden öğrenciye yeterliliği verilmektedir

1. Yüksek Öğrenim Kurumunun uygulamış olduğu sınava giremeyen yada belirlenmiş barajı yakalayamayan öğrenciler (bakınız 2.) tüm prosedürlere uymak zorundadır. Ayrıca bu durumda olan öğrenciler Azerbaycan’da ilk yıllarda öğrenci dosyası açtıramaz, öğrenci tahsil vizesi alamazlar. Azerbaycan Üniversitelerinde başarılı öğrenci olduklarını kanıtlamaları gerekmektedir. Bu başarı öğrenci dosyası açtırmaya hak kazanmakla ilgilidir.

2. Azerbaycan Üniversitelerinde master doktora uzmanlık alanlarında eğitim verilmektedir. Yerleştirme işlemi tamamlanan yada tamamlanmayanlar bakınız (1.2.3.) aynen uygulanmaktadır.

Not: Yüksek öğretim kurumu öğrenciyi birebir değerlendirir. Bazılarına verilen denklik. bazılarına verilmez. Bunda Üniversitenin denkliği olması, okunan bölümün denkliği olması gerekmektedir. Aynı üniversiteden mezun olan öğrenciye verilen denklik size de verilecek anlamını taşımamaktadır. Siz YÖK kurallarına uyduğunuz taktirde hiç sorun yaşamadan denkliğinizi alabilirsiniz.

En doğru bilgiyi Yüksek Öğretim kurumuna belirticeğiniz ülke adı, okulun adı, bölüm adı yazılı dilekçenizle 15 gün içinde YÖK onay verip vermediğini konusundaki cevabı elinizde olacaktır. Mezun olduğunuzda çeşitli sorunlarlarla karşılaşmamak için bu belgeyi saklayın hak talep hakkınızın olduğunu unutmayın

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!