Azerbeycan Coğrafi Özellikleri

Azerbaycan Coğrafi Özellikleri

Azerbaycan coğrafi özellikleri genellikle ülkemiz ile benzerlik göstermektedir. Hem dağlık hem de geniş ovaların..

Azerbaycan Coğrafi Özellikleri

Güney Kafkasya’da yer alan bir Avrasya ülkesi olan Azerbaycan konum olarak; Doğu Avrupa ve Güneybatı Asya’da bulunmaktadır. Azerbaycan’ın sınırlarında Ermenistan, Gürcistan, Rusya ve Türkiye bulunmaktadır. Hazar Denizi, Azerbaycan’ın Doğu sınırını oluşturmaktadır. Ülkenin kuzeyinde ise; Büyük Kafkas Sıradağları ve geniş düzlükler bulunmaktadır. Azerbaycan’ın en alçak noktası Hazar Denizi (-28 m), en yüksek noktası ise; Bazardüzü Dağı (4.466 m )’dır. Ülkenin bir diğer özelliği ise dünyanın 7 harikası listesi için aday olarak gösterilmiş olan Çamur Volkanları’nın yarısının bu ülkede olmasıdır. Azerbaycan’da bulunan tüm nehirler Hazar Denizi’ne dökülmektedir. En büyük gölü ise; 67 km2 ile Sarısu’dur. Ülkenin en uzun nehri ise; 1.515 km uzunluğundaki Kura Nehri’dir.

Azerbaycan Doğası

Azerbaycan coğrafi özellikler olarak zengin ve verimli bir ülkedir. Gezilip görülebilecek yerleri çok fazla bulunmakla beraber doğayla iç içe bir atmosferi de bulunmaktadır. Doğası, denizleri, göl ve nehirleri, sakin nüfusu, trafiği ve çevre kirliliği az olan bu ülkede yaşamak çok sağlıklı ve rahattır. Ülkede yaşayan insanlarda sağlık sorunları açısından büyük sıkıntılar yaşanmamasının sebebi bu doğal ortam ve temiz havasının var olmasıdır. Ülkeye üniversite okumaya gele öğrencilerin daha ülkeye adım atar atmaz bu havayı teneffüs etmesiyle Azerbaycan’dan memnun olmaya başlamış olmaktadırlar. Hatta ülkeden ayrılan öğrenciler hava değişiminin hemen farkına varabilmektedir. Ülkenin coğrafi özellikleri ve demografik yapısı öğrenciler için çok idealdir.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!