Azerbaycan Ünlüleri

Azerbaycan Ünlüleri

He yerde olduğu gibi Azerbaycan’da da magazin gündemini sık sık meşgul eden Azerbaycan ünlüleri ülke halkı tarafından..

Azerbaycan Ünlüleri

Kardeş ülkemiz olan Azerbaycan ile, ülkenin bağımsızlığını ilan etmesinden bu yana çok sıcak ilişkilerimiz olmuştur. Bu durum halen devam etmektedir. Ülkemiz ve Azerbaycan arasında iki devlet tek millet anlayışı hakimdir. Ülkenin Türk milletinden oluşması, sıcak ve sevgi dolu ilişkiler, birçok Azeri’nin ülkemizde çeşitli amaçlarla yaşamasına olanak sağlamaktadır. Öte yandan, başta eğitim olmak üzere, birçok Türk vatandaşı da ülkemizden bu ülkeye gitmektedir. Azeri kültürü oldukça köklü ve renkli bir medeniyeti barındırmaktadır. Rus etkisi ile Azeri halkı sanata son derece meraklı ve açık bir toplum olarak gelişmiştir. Bu nedenle, Azerbaycan ünlüleri sanat çalışmaları, başta resim ve heykel, sahne sanatları olmak üzere çok renklidir. Sinema, televizyon ve radyo dünyası da oldukça renklidir.

Azerbaycan Ünlüleri

Azeri ünlüleri halk tarafından oldukça sevilmektedir. Bunlara ünlü şarkıcılar ve oyuncular dahildir. Şarkıcı Eyyüb Nagubov, Ağadadaş Ağayev, Nurdan Növresli, besteci Ramal İsmailov, Samir Cavadzade, Besteci Rehim Rehimli gibi sanatçılar bu anlamda öne çıkan isimlerdir. Ülkemizde de beğenilen Günel de ülkenin başarılı ve sevilen sanatçıları arasındadır. Azerbaycan, Eurovision Şarkı Yarışmasında aldığı birincilik ile de oldukça takdir toplamıştır. Bu yarışmada sahne olan şarkıcıları da ülkede çok beğenilmektedir. Bunun yanında, sinema ve televizyon yıldızları da beğeni toplamaktadır. Ülkenin bir diğer özelliği de ülkemizdeki yıldızların, özellikler şarkıcıların çok sevilmesidir. Türk dizileri de oldukça ilgi görmektedir.

Şu anda dünyanın en kalabalık on yedinci ülkesi olan Azerbaycan, doğal güzelliği ve ünlü ünlülerin bolluğu ile dikkat çekiyor. Ateş ve buz diyarı olarak anılan Azerbaycan, çok çeşitli flora ve faunanın yanı sıra birçok ünlü kültürel geleneğe sahiptir. Ayrıca Azerbaycan’ın başkenti Bakü, gelişen film ve müzik endüstrileri sayesinde son yıllarda bir eğlence merkezi haline geldi.

Ünlü Azerbaycanlıların çoğu şarkıcı, oyuncu veya güzellik kraliçesi olsa da, diğer ünlüler de siyaset, hayır işleri ve spora odaklanıyor. Örneğin Hacıbeyov Hasbulla Hacıyeviç, şu anda Azerbaycan cumhurbaşkanı olarak görev yapan tanınmış bir politikacıdır. Aynı zamanda bu görevi üstlenen ilk Müslüman kadınlardan biridir. Diğer önde gelen kadın politikacılar arasında İlham Hagverdiyeva, Leyla Abdullayeva ve Sirazhila Qaravoddinova yer alıyor. Spor tarafında, Azerfia Ganjaeva dünyaca ünlü bir serbest güreşçi ve olimpiyat altın madalyasıdır. Hayır işlerine gelince, Leyla Goleta geleneksel Azerbaycan müziğiyle tanınan ödüllü bir şarkıcı. Ayrıca ülkesinin kültürel geleneklerini korumak için çalıştı.

Son on yılda Azerbaycan’da ünlülerin sayısında artış görüldü. 2008’de Azerbaycan’da sadece 1.200 kayıtlı ünlü vardı; ancak, bu sayı o zamandan beri 1.800’ün üzerine çıktı. Bu kadar çok ünlünün artık tek bir bölgede toplanmasıyla, ülkenin kültürünün yükselişe geçmesine şaşmamalı. Aslında, birçok uluslararası ünlü, doğal güzelliklerle çevrili güzel bir ülkede yaşamı deneyimleyebilmek için şimdi Azerbaycan’da yaşıyor. Ünlü insanlar arasında yaşamak, bu yetenekli bireyleri kesinlikle etkilemiştir!

Kıtanın en ünlü sanatçılarına ve kültürel şahsiyetlerine ev sahipliği yapan Azerbaycan, dünyanın seçkin kültür başkentleri arasında yerini almaya hazır görünüyor. Zengin tarihini çağdaş eğilimlerle birleştirmek – ünlü kültürü gibi – bu hedefe ulaşmasına yardımcı olmalıdır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!