Azerbaycan Diplomatik Akademisi

Azerbaycan Diplomatik Akademisi

Bugüne kadar birçok kişinin eğitim hayatını diledikleri gibi geçirmelerine ve meslek hayatlarına olması gerektiği gibi hazırlanabilmelerine.

Azerbaycan Diplomatik Akademisi

Tanım:

Yenilikçi bakış açısına sahip evrensel liderler yetiştiren Azerbaycan Diplomatik Akademisi(ADA), verdiği Avrupa standartlarındaki uluslararası ilişkiler ve diplomasi eğitimiyle dünyanın ilgisini çekmiş bir üniversitedir. 2007 senesinde kurulan ADA, kısa sürede büyük bir büyüme göstermiş ve eğitiminin hem çeşitliliğini hem de kalitesini arttırmayı başarmıştır. ADA tarafından düzenlenen Bakü Yaz Enerji Kampı kırkın üzerinde ülke öğrencisine ev sahipliği yapmakta ve çeşitli alanlarda hem eğitim hem de araştırma imkanı sağlamaktadır.

ADA uluslararası ilişkileri sayesinde Azeri öğrencilere olduğu kadar yabancı öğrencilere de geniş imkanlar sağlamakta ve bulunduğu bölgenin eğitim kalitesini arttırmaktadır. Eğitim hayatına 3 katlı bir ofiste başlamasına rağmen 2012 yılında Smart ve Green olarak adı dünya çapında duyulan iki büyük kampüse taşınmıştır. Azerbaycan Diplomatik Akademisi öğrencilere evrensel bir bakış açısı sağlamayı misyon olarak benimsemiş ve geleceğin liderlerini analitik düşünceye sistemine uygun olarak takım çalışmasına yatkın bireyler olarak yetiştirmeyi hedeflemiştir.

ADA bünyesinde eğitim veren öğretim görevlileri global deneyimlere sahip olduğu gibi, birçok yabancı akademisyen de misafir veya okutman olarak üniversite bünyesinde yer almaktadır. Uluslararası işbirliği anlaşmaları ve bağlantıları sayesinde ADA öğrencileri Avrupa’nın ve Amerika’nın merkez bölgelerinde iş deneyimine de sahip olmaktadır. Ayrıca ADA öğrencilerine Beyaz Saray, OSCE, NATO, AB Komisyonu ve Parlamentosu gibi dev organizasyonların toplantılarına katılma şansı da sunmaktadır.

ADA Mütevelli Heyeti Mehriban Aliyev, Zbigniew Brzezinski, Elmar Memmedyarov, Hafiz Paşayev tarafından yönetilmektedir. İki farklı ihtisas dalında lisans seçeneği sunan ADA, eğitimini İngilizce dilinde vermektedir. ADA lisans programları;

• Uluslararası Sanat Çalışmaları

• İşletme Yönetimi

Azerbaycan diplomatik akademisi, gelecekteki diplomatlarını cesur, verimli ve diplomatik liderler olarak yetiştiriyor. Her yıl 40 yeni mezun, uluslararası ilişkiler alanında deneyim kazanmak için diplomatik akademiye katılmaktadır. Bu yazımızda Azerbaycan diplomatik akademisini ve özgün müfredatını ele alacağız.

Azerbaycan diplomatik akademisi Bakü’de bulunuyor ve 3 yıllık bir program sunuyor. Her yıl çok çeşitli konuları kapsayan on modül vardır. Müfredat tarih, siyaset, ekonomi, coğrafya ve uluslararası hukuk vb. konuları içerir. Bu, kursiyerlerin diplomat olarak rollerini etkin bir şekilde yerine getirmek için iyi donanımlı olmalarını sağlar. Eğitim yoğundur ve uzun saatler süren çalışma ve pratik alıştırmaları içerir. Eğitimli diplomatlar sadece kendi alanlarında değil, aynı zamanda yabancı dillerde de oldukça yetkindir. Ülkelerini en yüksek uluslararası düzeyde temsil etmeye hazırlar.

Her diplomatik misyonun yetkilerini kullanacağı bir temele ihtiyacı vardır. Dolayısıyla geleceğin diplomatlarını yetiştirmek için burası çok önemli bir yer. Her yıl 40 yeni mezun diplomat olmak için Azerbaycan diplomatik akademisine katılıyor. Yabancı hükümetler, yetenekli diplomat liderler olabilmeleri için en iyi genç büyükelçilerini burada eğitmek üzere gönderiyorlar. Ayrıca her ülke diplomatlarını o ülkenin rakibinin dilini konuşabilecek şekilde yetiştirmektedir. Ayrıca Azerbaycan, diplomatlarını İngilizce, Rusça ve Azerice dillerinde akıcı olacak şekilde eğitiyor. Bu şekilde, Azerbaycan’ın çıkar çatışması içinde olduğu herhangi bir devletle etkin bir şekilde müzakere edebilirler.

Ayrıca, her ülkenin kendi büyükelçilik personelinin saflarında kalması gereken sırları vardır. Örneğin Azerbaycan, gelecekteki personelini diplomat olarak yurtdışında görevlerini yerine getirirken gizli olmaları için eğitiyor. Ayrıca Azerbaycan, İngilizce konuşanlar olarak yurtdışında görevlerini yerine getirirken gelecekteki personelini akıcı İngilizce olarak yetiştirmektedir. Her kursiyer, eğitim kampına girmeden önce sıkı güvenlik izinlerinden geçmelidir. Bu, yalnızca geleceğin en güvenilir diplomatlarının akademideki programa katılmasını sağlar.

Azerbaycan diplomatik akademisi, hevesli diplomatlar ve gizli ajanlar yetiştirmek için mükemmel bir yerdir. Her yıl 40 yeni mezun, uluslararası ilişkiler alanında deneyim kazanmak için programa katılmaktadır. Eğitim kampı sırasında, yeni kursiyerler, diğer birçok konunun yanı sıra liderlik, güvenlik yönetimi ve yabancı dil alanlarında 18 aylık yoğun bir kurstan geçerler. Eğitim kampından sonra, yeni eğitim almış mezunlar, Azerbaycan diplomatik akademisinden bir bitirme sertifikası almadan önce sıkı testlerden geçmelidir.

Üniversite Etkinlikleri;

Konserler

Gezilecek Mekanlar

Azerbaycan’da öğrenci olmak istiyorsanız renkli günler ve geceler sizi bekliyor demektir. Azerbaycanlılar yapı olarak sanatsal ve kültürel faaliyetlere büyük önem vermektedirler. Bu anlamda birçok festival ve konser etkinlikleri düzenlenmektedir. Bunun yanında Azerbaycan halkı ülkemizin sanatçılarını çok seviyor. Azerbaycan Nokhur Gel Lake, Yeddi Gozel Waterfall,Gabaland, Tufandag Mountain Resort, Gabala Tour Azerbaijan gibi doğal güzelliklerin yanı sıra Şirvanşahlar Sarayı, Kız Kulesi, Ramana Kalesi,Bibiheybet Camii, Rus Ortodoks Kilisesi, Ateşgah Tapınağı, Bakü Minyatür Kitap Müzesi gibi eşsiz tarihi mekanlara sahiplik yapmaktadır
Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!