Azerbaycan Diplomatik Akademisi

Azerbaycan Diplomatik Akademisi

Tanım:

Yenilikçi bakış açısına sahip evrensel liderler yetiştiren Azerbaycan Diplomatik Akademisi(ADA), verdiği Avrupa standartlarındaki uluslararası ilişkiler ve diplomasi eğitimiyle dünyanın ilgisini çekmiş bir üniversitedir. 2007 senesinde kurulan ADA, kısa sürede büyük bir büyüme göstermiş ve eğitiminin hem çeşitliliğini hem de kalitesini arttırmayı başarmıştır. ADA tarafından düzenlenen Bakü Yaz Enerji Kampı kırkın üzerinde ülke öğrencisine ev sahipliği yapmakta ve çeşitli alanlarda hem eğitim hem de araştırma imkanı sağlamaktadır.

ADA uluslararası ilişkileri sayesinde Azeri öğrencilere olduğu kadar yabancı öğrencilere de geniş imkanlar sağlamakta ve bulunduğu bölgenin eğitim kalitesini arttırmaktadır. Eğitim hayatına 3 katlı bir ofiste başlamasına rağmen 2012 yılında Smart ve Green olarak adı dünya çapında duyulan iki büyük kampüse taşınmıştır. Azerbaycan Diplomatik Akademisi öğrencilere evrensel bir bakış açısı sağlamayı misyon olarak benimsemiş ve geleceğin liderlerini analitik düşünceye sistemine uygun olarak takım çalışmasına yatkın bireyler olarak yetiştirmeyi hedeflemiştir.

ADA bünyesinde eğitim veren öğretim görevlileri global deneyimlere sahip olduğu gibi, birçok yabancı akademisyen de misafir veya okutman olarak üniversite bünyesinde yer almaktadır. Uluslararası işbirliği anlaşmaları ve bağlantıları sayesinde ADA öğrencileri Avrupa’nın ve Amerika’nın merkez bölgelerinde iş deneyimine de sahip olmaktadır. Ayrıca ADA öğrencilerine Beyaz Saray, OSCE, NATO, AB Komisyonu ve Parlamentosu gibi dev organizasyonların toplantılarına katılma şansı da sunmaktadır.

ADA Mütevelli Heyeti Mehriban Aliyev, Zbigniew Brzezinski, Elmar Memmedyarov, Hafiz Paşayev tarafından yönetilmektedir. İki farklı ihtisas dalında lisans seçeneği sunan ADA, eğitimini İngilizce dilinde vermektedir. ADA lisans programları;

• Uluslararası Sanat Çalışmaları

• İşletme Yönetimi