Azerbeycan Tarihi Güzellikler

Azerbeycan Tarihi Güzellikler

Tarihe ve tarihi eserlere merakı ola kişiler için her zaman ayrı bir yeri olan Azerbaycan özellikle zengin geçimi ile dikkatleri çekmektedir.

Azerbeycan Tarihi Güzellikler

Azerbaycan Cumhuriyeti tarihe tanıklık eden geçmişi ve içerisinde barındırdığı etnik kökenlerin fazlalığı nedeniyle geçmişten günümüze çok sayıda tarihi eser getirebilmiştir. Bu eserlerin başında Bayıl Kalesi gelmektedir. Bakü’de bulunan “Bayıl Kalesi” Hazar denizinin sularının altında kalan bir eserdir. Bu eser Hazar Denizinin yükselip alçalmasıyla bazen görünür bazen de su altında kalarak görünmez olmaktadır. Bir diğer önemli eser ise; “Kız Kalesi”dir. Ülkenin en göz alıcı abidelerinden olan Kız Kalesi’nin mimarisinin sırrı hala çözülememiştir. Önemli eserlerden olan; “Şirvanşahlar Sarayı” ise Orta Doğu’nun en gösterişli abidesidir. Ateş Mabedi olarak geçen “Ateşgah” ise; doğal gazın çıktığı sönmeyen ateşlerin olduğu yerde yapılan mabeddir.

Diğer Tarihi Güzellikler

Ülkede bulunan kalelerin başlıcalarından olan “Ramana Kalesi” savunma amaçlı yapılan bir kaledir. Ramana Kalesi ve Kız Kalesi’nin alttan birleştiği bir yolu olduğu söylenmektedir. Feodellerin koruyucu kalesi olarak kullanılan bir diğer kale ise; “Merdeken Kalesi”dir. Gözetleme olarak kullanılan kale ise; “Şıh Kalesi’dir. En muhteşem eserlerden biri ise; Azerbaycan’ın kuzey ve güneyini birbirine bağlayan “Hudaferin Köprüleri”dir. Bu eşsiz mimari Azerbaycan mimarlığın incisi olarak göze çarpmaktadır. Azerbaycan’ın saymakla bitmez, gezmekle doyulmaz eşsiz tarihi eserleri bulunmaktadır ve bu özelliği sayesinde çok fazla ülkeden turistleri misafir olarak ağırlamaktadır. Aynı zamanda Azerbaycan Cumhuriyeti’ne okumaya gelen öğrencilerin de gezip göreceği ve Azerbaycan tarihi hakkında öğreneceği çok fazla tarihi güzellik bulunmaktadır.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!