Azerbeycan Tarihi Güzellikler

Azerbeycan Tarihi Güzellikler

Tarihe ve tarihi eserlere merakı ola kişiler için her zaman ayrı bir yeri olan Azerbaycan özellikle zengin geçimi ile dikkatleri çekmektedir.

Azerbeycan Tarihi Güzellikler

Azerbaycan Cumhuriyeti tarihe tanıklık eden geçmişi ve içerisinde barındırdığı etnik kökenlerin fazlalığı nedeniyle geçmişten günümüze çok sayıda tarihi eser getirebilmiştir. Bu eserlerin başında Bayıl Kalesi gelmektedir. Bakü’de bulunan “Bayıl Kalesi” Hazar denizinin sularının altında kalan bir eserdir. Bu eser Hazar Denizinin yükselip alçalmasıyla bazen görünür bazen de su altında kalarak görünmez olmaktadır. Bir diğer önemli eser ise; “Kız Kalesi”dir. Ülkenin en göz alıcı abidelerinden olan Kız Kalesi’nin mimarisinin sırrı hala çözülememiştir. Önemli eserlerden olan; “Şirvanşahlar Sarayı” ise Orta Doğu’nun en gösterişli abidesidir. Ateş Mabedi olarak geçen “Ateşgah” ise; doğal gazın çıktığı sönmeyen ateşlerin olduğu yerde yapılan mabeddir.

Diğer Tarihi Güzellikler

Ülkede bulunan kalelerin başlıcalarından olan “Ramana Kalesi” savunma amaçlı yapılan bir kaledir. Ramana Kalesi ve Kız Kalesi’nin alttan birleştiği bir yolu olduğu söylenmektedir. Feodellerin koruyucu kalesi olarak kullanılan bir diğer kale ise; “Merdeken Kalesi”dir. Gözetleme olarak kullanılan kale ise; “Şıh Kalesi’dir. En muhteşem eserlerden biri ise; Azerbaycan’ın kuzey ve güneyini birbirine bağlayan “Hudaferin Köprüleri”dir. Bu eşsiz mimari Azerbaycan mimarlığın incisi olarak göze çarpmaktadır. Azerbaycan’ın saymakla bitmez, gezmekle doyulmaz eşsiz tarihi eserleri bulunmaktadır ve bu özelliği sayesinde çok fazla ülkeden turistleri misafir olarak ağırlamaktadır. Aynı zamanda Azerbaycan Cumhuriyeti’ne okumaya gelen öğrencilerin de gezip göreceği ve Azerbaycan tarihi hakkında öğreneceği çok fazla tarihi güzellik bulunmaktadır.

Son yıllarda haber yapan ülkelerden biri de Azerbaycan. Zengin bir kültürel tarihe ve doğal kaynaklara sahiptir. Ortadoğu’nun bu bölgesinden pek çok ünlü insan geliyor ve bu bölgenin insanları dünyanın en misafirperver bölgelerinden biri olarak kendilerine bir isim yapmışlardır. Bu açıdan hem kültürel hem de sosyal çevrelerini zenginleştirdiler.

Azerbaycan denince aklınıza güzel bahçeler, heybetli dağlar ve şiirsel bir vatanseverlik geliyor. Bölgenin adı Arapça’da ‘Kalp Evi’ anlamına geliyor ve buranın çok fazla ruh veya kalp atışı yapan iyi niteliklere sahip olduğunu gösteriyor. Bölge bir zamanlar Yahudilik ve Hristiyanlık da dahil olmak üzere birçok önemli dine ev sahipliği yapmış olsa da, en çok laikliği ile tanınır. Bunun nedeni, bölgenin Avrupa’daki en büyük Müslüman nüfusa ev sahipliği yapmasıdır. Bu anlamda Azerbaycan’ın tarihi güzellikleri hem dini hem de kültürel özellikleri içermektedir.

Azerbaycan’ın eski bir mirası vardır. Bir zamanlar Yahudilik ve Hristiyanlık da dahil olmak üzere birçok önemli dine ev sahipliği yapmıştır. Tarihsel olarak Azerbaycan, eski zamanlarda dünyanın en müreffeh bölgelerinden biriydi. Birçok ticaret şehri burada ortaya çıktı ve tüccarların uzak pazarlara erişmesine izin verdi. Zamanla, bu refah yerel halka da yansıdı; Bu döneme ait eserler bugün var olan en değerli eserlerden bazılarıdır.

Azerbaycan kültürü dil açısından dikkate değer bir vatanseverlik göstermiştir. I. ve II. Dünya Savaşları sırasında, Avrupa’nın diğer bölgeleri kargaşaya düştüğünde, Azerbaycan askerleri disiplinli kaldı. Ayrıca, bu süre zarfında Nazi zulmüne karşı dayanışma içinde bir ‘Sessiz Protesto’yu benimseyerek Yahudi yurttaşlarıyla dayanışma gösterdiler. Bunlar, kültürel açıdan zengin bu bölgenin kendi çevresini nasıl şekillendirdiğinin sadece birkaç örneğidir.

Bölge, doğal güzellikleri ve kaynakları ile de tanınır. Hazar Denizi, Kazakistan, Rusya ve Gürcistan’ın yanı sıra İran ve Türkiye ile sınır komşusudur. Bu su kütlesi, altın kumlu plajların yanı sıra havyar içerir. Aslında birçok kişi Azerbaycan’ın bu kısmına ‘Costa Del Havyar’ diyor. Bölge ayrıca büyük petrol yataklarına sahiptir; şu anda dünyanın en büyük petrol üreten bölgelerinden biridir.

Yukarıda bahsedilen tarihi ve kültürel harikalar, bugün Azerbaycan’ın neden bu kadar çekici bir yer olarak kabul edildiğini göstermektedir. Vatandaşları, diğer şeylerin yanı sıra laiklikleri, doğal kaynakları ve edebi mirasıyla gurur duyuyor. Tarihin hangi bölümüne bakarsanız bakın, bu bölgenin dünya çapında yaşamları zenginleştiren güzel şeylerle dolu olduğunu gösteren birçok kanıt var.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!