Azerbaycan’ın Hava Durumu

Azerbaycan’ın Hava Durumu

Azerbaycan Hava Durumu Bakü Her mevsimin şartlarının tam olarak yaşandığı Azerbaycan’da ülkemiz ile benzer iklim özellikleri görülmektedir.

Azerbaycan’ın Hava Durumu

Ülkemiz ile aynı paraleller üzerinde bulunan Azerbaycan hava durumu da tıpkı ülkemizdeki gibi dört mevsimi yaşayan bir boyuttadır. Kışların havaların soğuk olduğu dönemlerde insanlar ülke içerisinde özenle hazırlanmış olan kayak merkezlerini tercih ettikleri gibi, yazları da ülkenin deniz kıyısı kentlerindeki plajlara akın etmektedirler. Azerbaycan vatandaşlarını ülkemiz insanlarına bakış açıları oldukça dostanedir. Özellikle bu bakış açılarını etkileyen faktörler ortak bir tarihe sahip olmamız, aynı dini inanışlar içerisinde olmamız ve aynı ırktan gelen insanlar olmamızdır.

Oraya yaşamak için giden vatandaşlarımız ülkeye adaptasyon yaşarken hiç zorluk çekmemektedirler. Dil olarak farklı bir yapıya sahip dil kullansalar da insanların sıcaklığı adaptasyonu kolaylaştırmıştır. Üniversite eğitimi için Azerbaycan’da bulunan birçok Türk öğrenci kış ve yaz aylarında Azerbaycan’ın hava durumu koşullarının gerektirdiği gibi rahatça tatil yapabilecekleri yerleri seçebilmektedirler. Azerbaycan ve ülkemiz eskiye dayanan bir kardeşlik bağı içerisindedir

Ortak Tarihi Yapı

Bu durum temel alındığında karşılıklı ülke vatandaşlarının birbirleriyle olan ilişkileri bu durumdan son derece pozitif ayrılmıştır. İki ülke arasındaki her konuda bağı arttıran bu durum son yıllarda daha da gelişme göstermektedir. Ülkelerin ortak bir tarihi yapıdan gelmesi, eskiden aynı milletin vatandaşı olmaları kardeşliğin her gün gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Ülkenin tarihi dokusu ve kültürel yapısının son yıllarda tüm dünyada bilinirliğini arttırmak amacıyla Azeri iş adamlarının pazarlama stratejileri üzerinde yoğun bir şekilde çalıştığı görülektedir.

Azerbaycan Cumhuriyeti, Kafkasya bölgesinde Asya ve Avrupa sınırında yer almaktadır. Bir Kafkas ülkesi olarak Azerbaycan, etnik mirasını Gürcistan ve Rusya ile paylaşmaktadır. Azerbaycan’ın toplam alanı 83.900 mil kare ve toplam nüfusu 7.9 milyon. Azerbaycan’da kış mevsimi sert geçer ve kış sıcaklıkları -22 derece Fahrenheit’e kadar düşer. Ancak bu durum, insanlar kış aylarında erzak stokladığından işletmeler için fırsatlar da yaratıyor.

Kışın, Azerbaycan enleminden dolayı aşırı hava koşullarıyla karşı karşıya kalıyor. Düşük sıcaklıklar kar yağışını aylarca aktif tutar ve hem sürücüler hem de yayalar için tehlikeli koşullara neden olur. Kar yağışı, ekinlere ve hayvan yemlerine de yağdığı için çiftçileri de rahatsız ediyor. Ayrıca kar küreme makineleri bu mevsimde yolları ve binaları temizlemek için gerekli hale geliyor. Bunun dışında kış mevsimi, diğer mevsimlere göre daha az hareketli olduğu için haberlerde nispeten sakin geçiyor.

Kışın Azeriler, barınak inşa ederek ve malzeme stoklayarak kar için hazırlanıyorlar. Donma sıcaklıklarında tükenebilecekleri için gıda malzemelerine öncelik verilir. Dondurucu sıcaklıklar azaldıktan sonra, çiftçiler kışlık mahsullerini toplamak için arazilerine çıkarlar. Ayrıca sert kış aylarında donmamak için hayvanlarını toplarlar. Kışın en soğuk kısmı geçtikten sonra, ilkbahar, açık hava aktivitelerini yeniden teşvik eden daha sıcak sıcaklıklarla gelir. Ancak, devam eden kar yağışı hem sürücüler hem de yayalar için tehlikeli koşullara neden olur.

Yaz Azerbaycan’da en yoğun mevsimdir, çünkü aynı zamanda genel olarak turizm faaliyeti için en yoğun mevsimdir. Yaz aylarında sıcak hava hakimdir, bu da yüzme ve gezi gibi açık hava etkinliklerini teşvik eder. Bu süre zarfında sıcaklıklar tipik olarak 100 derece Fahrenhayt civarındadır. Herkes yüzmek ve barbekü yapmak için göl kıyısında toplanırken, haber ajansları yaz sezonunun yerel bölgelere nasıl iyi işler getirdiğini bildiriyor. Yerel halk için iyi işlere ek olarak, turistler yılın bu zamanında ülkeye çok ihtiyaç duyulan geliri de getiriyor.

Azerbaycan‘da her mevsim aşırı hava olayları görülür; ancak kış, çoğu sakinin acil durum hazırlık faaliyetlerine katıldığı zamandır. Düşük sıcaklıklar ayrıca açık hava etkinliklerini engellerken, kar yağışı trafiği kısıtlar ve işletmenin normal şekilde çalışmasını engeller. Ancak yaz, çoğu turistin ülkeyi ziyaret ettiği zaman olduğu için çoğu haberin Azerbaycan’a odaklandığı zamandır. Farklı mevsimlerde Azerbaycan’da yaşam hakkında daha fazla bilgi için şu makalelere göz atın: Kış Boyunca Bakü’de Yaşam ve Yaz Zamanında Bakü’de Yaşam.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 4]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!