Azerbaycan Güzel Sanatlar Fakültesi

Azerbaycan Güzel Sanatlar Fakültesi

Sizler de birçok türk öğrenci gibi Azerbaycan güzel sanatlar fakültesinden mezun olarak sanat alanında istediğiniz her mesleği yapma şansı..

Azerbaycan Güzel Sanatlar Fakültesi

Azerbaycan Güzel Sanatlar Fakültesi 1923 yılına kadar dayanan geçmişi ile Azerbaycan’ın en eski eğitim kurumlarından biri olan Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin köklü tarihi, Bakü Tiyatro Okulu’nun 1923’te açılmasıyla başlamaktadır. Bakü Tiyatro Okulu; Tiyatro ve Sahne Sanatları, Prodüktörlük ve Aktörlük eğitimiyle kısa zamanda yoğun talep görmüş ve yıllar içerisinde yüksek okul, enstitü ve son olarak da üniversite haline gelmiştir. Dekoratif Uygulamalı Sanatlar ve Kültür bölümlerinin eklendiği 1945 yılında yüksek okul statüsü kazanan okul, 1968 yılında da Devlet Sanat Enstitüsü olmuştur. Enstitü olduktan sonra okulun eğitimi yeniden geliştirilmiş ve yeni bölümler açılmıştır; Müzecilik, Sinema, Sinema Yönetmenliği, TV Dramaları, Yazarlık, İç Mekan Tasarımı, Reklam Tasarımı, Tiyatro Tasarımı ve Sanat Tarihi. Resim, Vokal, Sanat Eleştirmenliği, Sanatçı Tasarımı bölümlerinin de 1991 yılında eklenmesinin ardından Moda Tasarımı ve Moda Çizim Bölümü gibi moda üzerine de eğitim vermeye başlayan enstitü, devlet kararı ile Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi yapılmıştır. .

Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Avrupa standartlarında eğitimi ile dünyanın birçok farklı ülkesinden öğrencilerin tercih ettiği Yönetmenlik ve TV Yapımcılığı bölümleriyle de eğitim kalitesini ortaya koymaktadır. Uluslararası çevrelerce tanınan ve saygı duyulan başarılı sanatçılardan oluşan akademisyen kadrosu ile Medya Tasarımı ve Tiyatro Yönetmenliği alanlarında da üst düzey eğitim programları vaat eden üniversite, televizyon ve sinemanın birçok alanı için uzmanlar yetiştirmektedir. 7 lisans, 1 hazırlık ve 1 yüksek lisans fakültelerinin bulunduğu üniversitenin toplam bölüm sayısı 34’tür.

Yönetmenlik Sanatı bölümünün eğitim kalitesiyle ilgi odağı haline gelen ve televizyon sektörünün lokomotif alanı olan Reklam Tasarımı bölümünün yaratıcı eğitim modeliyle de Avrupa’dan dahi talep gören Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, geleceğin sinema ve televizyon uzmanlarını yetiştirmektedir. Kozmetik eğitimi ve halı tasarımı eğitiminin dışında tüm Azerbaycan’da mimarlık eğitiminin de ilk tercihi olan üniversite, Avrupa seviyesinde eğitimini oldukça geniş sosyal ve kültürel imkanlarıyla da desteklemektedir. Sanat, sosyal, teknoloji, kültür, teknik anlamında tüm öğrencilerine geniş imkanlar sunmak için çalışmalarını sürdüren üniversitede; kablosuz internet alanları, kütüphane ve etüt merkezleri, bilgisayar merkezleri ve laboratuarlar, açık ve kapalı yüzme havuzları, bireysel çalışma alanları, çeşitli açık ve kapalı spor kompleksleri, televizyon ve radyo kanalı, matbaa ve baskı merkezi, sinema salonları, sinema ve televizyon setleri gibi imkanlar mevcuttur. Yabancı dil laboratuarları, lojman, sağlık merkezi, kantin, banka, öğrenci kulüpleri, market ve otel gibi imkanların da bulunduğu üniversite, eğitim kalitesiyle olduğu kadar sosyokültürel açıdan da Avrupa standartlarındadır. Kültürel, sosyal ve sanatsal açıdan tüm bu geniş imkanlarını daha da geliştirmek için çalışmalarına aralıksız devam ederek kampüsünü küçük bir şehre dönüştüren Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, öğrencilerinin tamamına akademik danışmanlık ve rehberlik hizmetleri de sağlamaktadır.

Oldukça üst seviyeli sanat eğitim programları ve kampüs içi sosyal imkanlarıyla hizmet veren Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde eğitimi almak için başvurularınızda kontenjan problemleri yaşamamak için, tek yetkili yurtdışı eğitim ofisi kimliği ile Eurostar’ın profesyonel ve güvenilir hizmetlerini seçin. Kayıttan kabule, yerleşimden karşılama ve danışmanlığa kadar ihtiyacınız olan birçok alanda profesyonel ekibi ile en kaliteli çözümleri sunmayı ilke edinen Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi, yükseköğretim hayatınızın sorunsuz bir şekilde tamamlanmasını sağlayacaktır. Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi’nin uzmanları tarafından koordine edilen hizmetlerden en uygun fiyatlar ile yararlanmak için bizimle irtibata geçmekte acele edin.

Vokal, kozmetik eğitimi, medya tasarımı, aktörlük, yönetmenlik sanatı, sanat tarihi, sanat eleştirmenliği, müzecilik, resim, heykeltıraşlık, mimarlık, moda tasarımı, moda çizim bölümü ile uluslararası seviyede eğitim veren Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, yurtdışı eğitimin en güvenilir ve kaliteli adresi olan Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi ile size bir telefon kadar yakın.

Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Fakülteleri ve Bölümleri

Bölümler:

• Kültür

• Müzecilik

• Uygulamalı Kültür

• Ekonomi ve Danışma

Kültür Fakültesi:

Kültür ve Eğitim Fakültesi olarak 1959’da kurulan bu fakülte; İşletme, Turizm ve Otelcilik, Kültüroloji ve Uluslararası İlişkiler dallarında uzmanlık eğitimi vermektedir.

Aktör Sanatı Fakültesi:

Tiyatro Okulu olarak tanınan ve kuruluşu 1923’e kadar dayanan fakülte, 1945 yılında okulun enstitü statüsüne yükseltilmesinin en büyük nedenlerinden biri olmuştur. Yüksek seviyeli eğitimi sunan fakülte olarak Tiyatro ve Sinema Sanatı Fakültesi, daha sonra da Aktör Sanatı Fakültesi olmuştur.

Fakültede 6 bölümde dersler yapılmaktadır.

Bölümler:

• Sahne Danışmanlığı

• Aktör ve Yönetmenlik Sanatı

• Vokal

• Müzikal Sanatı

• Koreografi ve Plastik Sanatlar

• Pop Sanatı

Bölüm bünyesinde; Drama ve Sinema Oyunculuğu, Pop ve Koreografi Sanatçılığı, Müzikal gibi alanlarda eğitim verilmektedir. Üniversite bünyesinde ayrıca Beden Eğitimi ile ilgili eğitim programları da vardır.

Yönetmen Sanatı Fakültesi:

Edebi Yaratıcılık Fakültesi olarak da bilinen fakülte 2001 yılında kurulmuştur.

Fakültede 4 bölümde ders yapılmaktadır.

Bölümler:

• Tiyatro Yönetmenliği

• Kitlesel Etkinlikler ve Seyir Yönetmenliği

• TV Yapımcılığı

• Yönetmenlik

Öğrenciler; Sinema Yönetmeni, Tiyatro Kurumları Müdürlüğü, TV Program Yönetmeni, Pop Yönetmeni, Müzikal Yönetmeni, Drama ve Seyir Yönetmeni, Sanat Operatörü, Kitlesel Etkinlikler gibi oldukça geniş alanlarda eğitim görmektedir.

Sanatçılık Fakültesi:

1991 senesinde Tiyatro Fakültesi’nin bir kolu olarak eğitim vermeye başlayan bu fakülte, zamanla gelişmiş ve Sanatçılık Fakültesi haline gelmiştir.

Fakültenin 6 bölümü vardır.

Bölümler:

• Tiyatroculuk

• Sinema ve Televizyon Dramaları

• Azerbaycan Dili ve Edebiyatı

• Yabancı Diller

• Sosyal Siyasal Bilimler

• Amatör ve Halk Sanatları

Öğrenciler; Sinema ve Televizyon Gazeteciliği, Televizyon Dramaları ve Yayıncılığı, Biblioloji, Tiyatro ve Film Çalışmaları gibi alanlarda eğitim almaktadır.

Yabancı Diller Fakültesi:

Lisan programlarına kayıt yaptıracak yabancı öğrencilerin Dil Kursları aracılığı ile eğitim aldığı fakültedir.

Müzik Sanatı Fakültesi “Konservatuar”:

2001 yılından bu güne oldukça yoğun ve üst düzeyli eğitim programları uygulanmaktadır.

Fakültenin 6 bölümü vardır.

Bölümler:

• Müzik Çalışmaları

• Müzik Disiplinleri ve Şef Çalışmaları

• Enstrümantal Performans

Popüler Müzik ve Çeşitli Performanslar

• Muğam (Makam) Sanatı

• Aşık Sanatı

Öğrenciler; Popüler Müzik ve Çeşitli Performanslar, Müzisyenlik, Enstrümantal Performans, Muğam Sanatı, Orkestra Yönetimi, Bestecilik, Solo Performans ve Şarkıcılık, İletimcilik gibi alanlarda uzmanlık eğitimi almaktadır.

Güzel Sanatlar Fakültesi:

Resim, Grafik ve Heykeltıraşlık eğitimini Azerbaycan’da vermeye başlayan ilk ve “tek” fakülte olarak, 1990 yılından beri Güzel Sanatlar Fakültesi ismiyle eğitim vermektedir.

Fakültede 3 bölüm ile eğitim yapılmaktadır.

Bölümler:

• Resim ve Moda Çizim bölümü

• Sanat Eleştirmenliği bölümü

• Uygulamalı Dekorasyon Sanatı bölümü

Öğrenciler; Çizim, Kozmetik Eğitimi, Reklam Tasarımı, Resim, Mimarlık, Tiyatro Tasarımı, Sanat Tarihi, Medya Tasarımı, Moda Tasarımı, Sanatçı Tasarımı, Halı Tasarımı gibi alanlarda eğitim almaktadır.

Üniversite Etkinlikleri;

Konserler

Gezilecek Mekanlar

Azerbaycan’da öğrenci olmak istiyorsanız renkli günler ve geceler sizi bekliyor demektir. Azerbaycanlılar yapı olarak sanatsal ve kültürel faaliyetlere büyük önem vermektedirler. Bu anlamda birçok festival ve konser etkinlikleri düzenlenmektedir. Bunun yanında Azerbaycan halkı ülkemizin sanatçılarını çok seviyor. Azerbaycan Nokhur Gel Lake, Yeddi Gozel Waterfall,Gabaland, Tufandag Mountain Resort, Gabala Tour Azerbaijan gibi doğal güzelliklerin yanı sıra Şirvanşahlar Sarayı, Kız Kulesi, Ramana Kalesi,Bibiheybet Camii, Rus Ortodoks Kilisesi, Ateşgah Tapınağı, Bakü Minyatür Kitap Müzesi gibi eşsiz tarihi mekanlara sahiplik yapmaktadır
Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!