Azerbaycan Ateşgah

Azerbaycan Bakü

Eğitim hayatlarını Azerbaycan da geçirmek isteyen kişiler özellikle ülkenin başkenti olan Bakü’ye ayrı bir ilgi göstermektedirler...

Azerbaycan Bakü

Bakü, Azerbaycan sınırları içerisinde yer alan ve başkent olarak belirlenmiş, Azerbaycan’ın en önemli kültür, ticaret ve liman kentidir. Bakü Limanı, Hazar Denizi’nin en önemli limanıdır. Nüfusun çoğunluğu, Azerbaycanlılardan oluşur. Konuşulan dil Azericedir. Bakü, Tiflis Ceyhan Petrol Boru Hattı’nın çıkış noktasıdır. Bakü, oldukça gelişmiş bir şehirdir. Bu nedenle şehir merkezinde tiyatro, kütüphane, sinema müze, konser salonu, sanat galerisi ve Bakü Hayvanat Bahçesi gibi pek çok sosyal aktivite merkezine sıklıkla rastlanır. Gece hayatı bakımından da Dünyada ilk 10 içerisinde yer almaktadır. Resmî istatistiklere göre 2011’yılındaki Bakü şehir nüfusu toplamda 3.000.000.dur. Bakü’de hâkim olan iklim karasal iklimdir.

Bakü’de Ulaşım

Bakü’de ulaşım oldukça aktiftir. Her türlü ulaşım olanağı mevcuttur. Bunlar; Bakü metrosu, Bakü belediye otobüsleri, minibüsler, troleybüs, tramvaylar, füniküler, Demiryolu Ulaşımı, Su Ulaşımı ve Hava Ulaşımı gibi pek çok ulaşım olanağı mevcuttur. Bakü, Azerbaycan’ın bir eğitim merkezidir. Azerbaycan okullarının her biri Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı bulunmaktadır. Ayrıca Üniversite ve akademi merkezlerinden oluşan 38 adet yükseköğretim kurumu hizmet vermektedir. Bakü alışveriş merkezleri olarak da büyük bir zenginliğe sahiptir. Rahat bir alışveriş imkânı sunmak adına, bu alanlar trafiğe kapatılmıştır. En meşhur alışveriş merkezi, Fıskiye Meydanı’dır. Tarihi yapı ve güzellikleriyle turizm olarak çok tercih edilen bir merkez konumundadır. Eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış bu şehir, her yıl yoğun olarak turist ağırlamaktadır.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!