Azerbaycan Ateşgah

Azerbaycan Bakü

Eğitimi hayatlarını yurtdışında tamamlamak isteyenler için, Azerbaycan Bakü en güzel fırsatlardan biri sizlerde burayı keşfedin..

Azerbaycan Bakü

Bakü, Azerbaycan sınırları içerisinde yer alan ve başkent olarak belirlenmiş, Azerbaycan’ın en önemli kültür, ticaret ve liman kentidir. Bakü Limanı, Hazar Denizi’nin en önemli limanıdır. Nüfusun çoğunluğu, Azerbaycanlılardan oluşur. Konuşulan dil Azericedir. Bakü, Tiflis Ceyhan Petrol Boru Hattı’nın çıkış noktasıdır. Bakü, oldukça gelişmiş bir şehirdir. Bu nedenle şehir merkezinde tiyatro, kütüphane, sinema müze, konser salonu, sanat galerisi ve Bakü Hayvanat Bahçesi gibi pek çok sosyal aktivite merkezine sıklıkla rastlanır. Gece hayatı bakımından da Dünyada ilk 10 içerisinde yer almaktadır. Resmî istatistiklere göre 2011’yılındaki Bakü şehir nüfusu toplamda 3.000.000.dur. Bakü’de hâkim olan iklim karasal iklimdir.

Bakü’de Ulaşım

Bakü’de ulaşım oldukça aktiftir. Her türlü ulaşım olanağı mevcuttur. Bunlar; Bakü metrosu, Bakü belediye otobüsleri, minibüsler, troleybüs, tramvaylar, füniküler, Demiryolu Ulaşımı, Su Ulaşımı ve Hava Ulaşımı gibi pek çok ulaşım olanağı mevcuttur. Bakü, Azerbaycan’ın bir eğitim merkezidir. Azerbaycan okullarının her biri Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı bulunmaktadır. Ayrıca Üniversite ve akademi merkezlerinden oluşan 38 adet yükseköğretim kurumu hizmet vermektedir. Bakü alışveriş merkezleri olarak da büyük bir zenginliğe sahiptir. Rahat bir alışveriş imkânı sunmak adına, bu alanlar trafiğe kapatılmıştır. En meşhur alışveriş merkezi, Fıskiye Meydanı’dır. Tarihi yapı ve güzellikleriyle turizm olarak çok tercih edilen bir merkez konumundadır. Eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış bu şehir, her yıl yoğun olarak turist ağırlamaktadır.

Bakü Hakkında

Eskiden Azerbaycan olarak bilinen Bakü, Azerbaycan’ın başkenti ve en kalabalık şehridir. Aynı zamanda Ortadoğu’nun en önemli ekonomik ve kültürel merkezlerinden biridir. Bakü’nün İngilizce adı, ‘nerede oturulur’ anlamına gelen Arapça faubaz’dan türetilmiştir. Şehir gece hayatı, restoranları, alışveriş mekanları ve doğal güzellikleri ile ünlüdür. Bakü, binlerce yıl öncesine Ahameniş İmparatorluğu’na kadar uzanan zengin bir tarihe sahiptir. Bakü, hayallerin gerçeğe dönüştürüldüğü bir şehir bölgesidir.

Bakü, gece hayatı ve eğlence için popüler bir destinasyondur. Şehrin eğlence sahnesi, şehrin gece hayatına hitap eden bir bölge olan Khubaibek Milli Piyango’nun etrafında toplanıyor. Bu bölgede gece geç saatlere kadar açık kalan kulüpler, barlar ve restoranlar bulunmaktadır. Birçok kişi, bir içkinin tadını çıkarmak veya kulüplerden birinde canlı müzik dinlemek için Bagozok Milli Piyango’yu ziyaret eder. Bu alanda yerel ve uluslararası sanat eserlerini sergileyen birçok sanat galerisi de bulunmaktadır. Ayrıca Khubaibek, kukla gösterileri, halk oyunları ve geleneksel Azerbaycan yemekleri gibi birçok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Tüm bu faktörler Bakü’nün bir rüyalar şehri olarak ününe katkıda bulunur.

Bakü’nün doğal güzelliği karaktere katkıda bulunur. Hazar Denizi, Bakü’nün binaları ve parkları için güzel bir fon sağlar. Deniz, Bakü‘yü üç taraftan sınırlayarak şehre yayılmak için bolca alan sağlıyor. Ayrıca, şehrin içinden geçen geniş ağaçlıklı caddeler, yayalara görülecek yerler arasında yürümesi için bolca alan sağlar. Caddeler, ziyaretçilerin yemek, kültür ve dinlenme zevklerine hitap eden kafeler, restoranlar ve oteller ile sıralanmıştır. Bakü’de nerede yemek yiyeceğine veya nerede uyuyacağına karar verirken konuklara çeşitli seçenekler sunulur.

Bakü müreffeh çünkü yerel ihtiyaçlara ve zevklere hitap eden birçok sanayi var. Eğlencenin yanı sıra petrol endüstrisi nedeniyle birçok insan Bakü’yü ziyaret ediyor. Petrol şirketlerinin Bakü’de ofisleri var, böylece yöneticiler Azerbaycan’ın petrol rezervlerinden faydalanabiliyorlar. Ülke ekonomisi için olduğu kadar dünya çapında ihracat için de çelik ürünleri üreten birçok çelik fabrikası da bulunmaktadır. Çelik fabrikaları büyük miktarda kömür gerektiriyor ve bu da Bakü sakinleri için daha da ekonomik fırsatlara yol açıyor. Azerbaycan ekonomisine katkıda bulunan başka birçok sektör de vardır; bunlar arasında ulaşım ve üretim tesislerinin yanı sıra petrol ve kömür gibi doğal kaynaklar da yer alıyor.

Bakü, gece hayatı ve doğal güzelliği nedeniyle dünya çapında popüler bir destinasyondur. Şehir aynı zamanda birçok sanayi sektörü nedeniyle müreffehtir ve bu da onu iş geliştirme ve ekonomik büyüme için ideal bir yer haline getirir. Bakü’nün rüya gibi atmosferini yaşamak isteyen herkes, şehrin akşam karanlığında ne kadar güzel göründüğünü görebilmek için gündüz saatlerinde ziyaret etmeyi düşünmelidir.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!