Azeri Dili

Azeri Dili

ə, x, ve q harfleri hariç Azerbaycan alfabesi Türk alfabesinin aynısı. Azerilerin kullandığı lehçenin sert bir şekli olduğundan ötürü Türkler Azerilerin konuştuklarını anlamakta zorluk çekselerdi Azeriler Türkleri çok rahat bir şekilde anlayabilmektedirler. İki ülkenin ortak tarihi olması ve atalarının ortak olmasından dolayı dildeki bu benzerlik çok normal bir durumdur. Azerbaycan ülkemizin diplomatik ilişkilerinin en iyi durumda olduğu komşu ülkemizdir. Azerbaycan ile Türkiye diplomatik düzeyde birbirlerini kardeş ülke ilan etmiş iki ülkedir. Bu ülkeler arasındaki aktif turizm ağı oldukça yoğundur. Özellikle iki ülke arasındaki yolcu trafiği oluşturan büyük kısım bu ülkeye okumaya giden üniversite öğrencilerinden meydana gelmektedir. Ülke insanının sıcak tavırları ve ekonomik koşulların bizim ülkemize göre mantıklı oluşu öğrencileri çekmektedir.

Ortak Dil

Bu ülkeye üniversite okumak için giden öğrencilerin kafasındaki bir diğer önemli soru ise Azerbaycan alfabesidir. Anlaşılması ve öğrenilmesi son derece kolay olan bu dil 2 aylık bir çalışmadan sonra rahatça konuşulabilir. Ülkemiz ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerin temeli ortak bir tarihi yapıya sahip olmamızdan kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte aynı dine sahip olma ve diplomatik ilişkilerde iki ülkenin birbirini kollar gibi olan davranışları bu kardeşliği perçinlemektedir. Buraya yaşamaya giden çok sayıda vatandaşımız bu sıcaklığı adaptasyon dönemlerinde gördüklerinden dolayı bu dönemlerini rahatça atlatabilmektedirler. Ortak diller grubundan geldiğimiz için Azerbaycan vatandaşlarıyla Türklerin iletişime geçmeleri çok kolaydır.

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

WhatsApp ya da Messenger üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!