Azerbeycan Festivalleri

Azerbaycan Festivalleri

Azerbaycan Festivalleri, Azerbaycan halkı gelenek ve göreneklerine bağlı, kültürel mirasını koruyan, gerek danslarıyla gerek ezgileriyle..

Azerbaycan Festivalleri

Azerbaycan halkı gelenek ve göreneklerine bağlı, kültürel mirasını koruyan, gerek danslarıyla gerek ezgileriyle tüm dünyaca tanınan bir ülkenin vatandaşlarıdır. Azerbaycan’da müzik ve danssız bir faaliyet düşünülemez. Özellikle de Azerbaycan’a has festivallerde halk eşsiz dakikalar geçirmektedir. Azerbaycan’da birçok festival bulunmaktadır. Bunlardan en önemlilerini müzik ile ilgili festivaller olarak öne çıkmaktadır.

Bu festivallerden bahsedilecek olursak;

2009 yılından bu yana geleneksel olarak yılın her yaz aylarında Gebele şehrinde düzenlenen ve ismini de buradan alan Gebele Müzik Festivali bulunmaktadır. Bu Festivalde klasik müzik konserleri ve sazlı eğlenceler verilmektedir. Diğer bir festival ise; Muğam Dünyası Uluslararası Müzik Festivalidir. İlk düzenlenmesi 2009 yılında olup Bakü’de gerçekleştirilmiştir. Festivalde muğam uzmanlarının gerçekleştirdiği müsabakalar ve operalar bulunmaktadır. İpek Yolu Uluslararası Müzik Festivali ise; birçok yabancı ülkenin katılımıyla gerçekleşmekte olan folklor, tiyatro ve müzik kategorilerinden oluşmaktadır. Üzeyir Hacıbeyov Uluslararası Müzik Festivali’nde ise; Üzeyir Hacıbeyov’un eserlerinin tiyatroları düzenlenmekle beraber diğer ülkelerden gelen katılımlarla çeşitli toplantılar da yapılmaktadır. Mstislav Rostropoviç Festivalleri 2007 yılında ilk kez Bakü’de düzenlenmiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın onayıyla yapılan bu festivalde; dünyaca ünlü yorumcular bir araya gelmekte ve eşsiz bir müzik ziyafeti sunmaktadır. Azeri halkı tarafından ilgi ile takip edilen bu festivallere özellikle Azerbaycan’a gelen üniversite öğrencilerinin de ilgisi büyük olmaktadır. Yılın belli zamanları düzenlenen çeşitli festivallere katılarak doyumsuz anlar yaşamaktadırlar.

Azerbaycan ülkesi Doğu Asya’dadır ve İran, Gürcistan ve Türkiye ile komşudur. Coğrafi konumu nedeniyle zengin bir tarihe ve kültüre sahiptir. Azerbaycan’daki her ilin kendine özgü geleneklerini kutlayan festivalleri vardır. Bu festivallerin çoğu, çoğu gerçekleştiği zaman olan ilkbaharda yapılır. Azerbaycan’ın zengin kültürünü sergilemek için fuarlar, sokak festivalleri ve diğer etkinlikler düzenlenmektedir.

Popüler festivaller arasında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de kutlanan Mescid-i Do248 yer alır. İnsanlar bu festivalde birkaç gün boyunca müzik eşliğinde dans ederler. Ayrıca bu festivali kutlamak için geleneksel kıyafetler giyiyorlar. Ayrıca Azerbaycan‘da insanlar yeni yılı büyük bir kutlama ile kutluyorlar. Havai fişekleri süslerler ve lezzetli yemekleri vardır. Diğer şenlikler arasında Ohchi-ke festivali ve Tash-korgana dansı yer alır. Her biri Azerbaycan’ın tarihinden veya kültüründen bir şeyler kutluyor.

Gabala at yarışı festivali tanınmış bir spor etkinliğidir. Bakü yakınlarındaki Gabala ilinde her yıl olur. Yarış atı sahipleri, bu festivalde en iyi atların yarıştığını görmek için dünyanın her yerinden geliyor. Festival, kazananlarına kraliyet muamelesi yapmasıyla da ünlüdür. Her kazanan bu festivalde bir altın madalya ve nakit ödül alır.

Fuarlar, festivaller, takvim partileri ve diğer tipik Azerbaycan etkinlikleri ilkbahar ve yaz aylarında gerçekleşir. Her biri, maskeli balo veya Ohchi-ke dansı gibi Azerbaycan kültürü hakkında benzersiz bir şeyi kutluyor. Hangi mevsim olursa olsun, Azerbaycan’da her zaman bir şeyler oluyor!

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!