Azerbaycan’da Tarım

Azerbaycan’da Tarım

Azerbaycan’da Tarım, Azerbaycan coğrafi koşulların getirdiği üzere dağlık ve düzlüklerden oluşan bir yapıya sahiptir. Azerbaycan yer şekil..

Azerbaycan’da Tarım

Azerbaycan coğrafi koşulların getirdiği üzere dağlık ve düzlüklerden oluşan bir yapıya sahiptir. Azerbaycan yer şekilleri koşullarından ötürü tarım ve hayvancılık için uygun bir yapıya sahiptir. Ülkenin en önemli geçim kaynakları kırsal kesimlerinde sıkça yapılan tarım ve hayvancılıktır. Azerbaycan halkı genel itibariyle Türkiye’yi kardeş ülke olarak benimsediği için buraya taşınmayı düşünen ve ya hali hazırda taşınmış olan birçok insan adapte olma sıkıntısı yaşamamıştır. İki ülkenin arasındaki dostluk bağının en iyi o bölgede yaşamış olan Türk vatandaş yaşayıp hissetmişlerdir. Bu bölgede yaşayan halkın sıcak ve dostça tavırları sayesinde çok sayıda vatandaşımız buralarda uzun yıllardır yaşamaktadır.

Tarımın Ülke Ekonomisindeki Yeri

Üniversite eğitimi almak için bölgeye giden çok sayıda Türk öğrencinin deneyimlerinden elde edilen sonuçlara göre Azerbaycan yer şekilleri halkın tarımla uğraşmasına teşvik etmiştir. Ülkenin büyük bir kısmının tarımla uğraşması ülke ekonomisinin kalkınmasında önemli bir yere sahiptir. Ülke içerisinde üretilen çok sayıda tarım ve hayvancılık ürünleri dışarıya ihraç edilmektedir. Ülkemiz ve Azerbaycan uzun yıllardır süre gelen bir dostluk içerisindedir. Bu durumun avantajları iki ülke vatandaşlarının karşılıklı olarak birbirlerine olan davranışlarına da yansımıştır. İki ülkenin ortak tarihi bir yapıya sahip olması bu dostluğun gelişmesini etkileyen önemli faktörler arasında yer almaktadır. Ülkenin yetiştirmiş olduğu iş adamları ülkenin yer şekillerinden kaynaklı olarak yapılan tarım ve hayvancılık ürünlerinin pazarlanmasında önemli bir rol oynamaktadırlar.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!