Azerbeycan Konserleri

Azerbaycan Konserleri

Azerbaycan Konserleri, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin en önemli özelliği tüm dünyaca meşhur olan, kulaklarda hoş bir esinti bırakan ezgileri..

Azerbaycan Konserleri

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin en önemli özelliği tüm dünyaca meşhur olan, kulaklarda hoş bir esinti bırakan ezgileri, müzikleri ve şarkılarıdır. Bu müzikler Azerbaycan halkının yaşanmışlıklarını, hayat tarzlarını, köklerini betimlemektedir. Azeri halkının kültürel mirasına sahip çıkması, tarihsel özelliklerini koruması ve nesilden nesile bu sahiplenme duygusunu aşılaması en büyük özelliğidir.

Azerbaycan’da çok sık etkinlik düzenlenmektedir. Ya milli bayram ya festival ya da kutlama ve törenler eşliğinde hareketli bir sosyal hayat bulunmaktadır. Dünyaca ünlü şarkıcıların, grupların katılımıyla yapılan ve tüm dünyaca izlenen hareketli, kaliteli konserler düzenlenmektedir. Her kesimin sevebileceği, topluma mal olmuş şarkıcıların konserleri eşliğinde Azerbaycan’da doyumsuz müzik şölenleri yaşanmaktadır. Azerbaycan için müzik bir yaşam biçimidir, müziksiz ve danssız bir Azerbaycan düşünülememektedir. Sadece kendi ülkelerinin sanatçılarını değil başka ülkelerden de sanatçıları ağırlamaktadırlar. Özellikle de Türk – Azeri ilişkilerin çok sıcak olması, aralarındaki dostluk bağının çok kuvvetli olması sebebiyle Türk sanatçılar Azerbaycan’daki hayranlarına konser vermekten büyük mutluluk duymaktadır. Aynı zamanda Azeri sanatçılar da Türkiye’yi ziyaret etmekten keyif almaktadır.

Üniversite Öğrencilerinin Tercihi

Azerbaycan’da düzenlenen konserlere özellikle gençlerin ilgisi çok büyük olmaktadır. Azerbaycan’da üniversite okumaya gelen öğrencilerin en fazla katılım sağladığı aktivitelerin başında ülkede düzenlenen konserler gelmektedir. Öğrenciler okullarından arta kalan zamanlarda bu konserlere katılıp arkadaşlarıyla keyifli vakitler geçirmektedir. Azerbaycan’da etkinlik ve aktivite çok fazla bulunmaktadır. Öğrencilerin bu ülkeyi üniversite okumak için seçmelerinin önemli nedenlerinden biri de budur.

Müzik, dünyadaki her kültürde günlük yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır. Azerbaycan’da müzik, gelenekselden modern türlere kadar çeşitlilik gösterir ve tüm etnik ve dini kökenlerden insanlar tarafından sevilir. Yaz aylarında, Bakü ve diğer Azerbaycan şehirlerinin sakinleri, canlı müziğin, bazı otantik Azerbaycan halk melodilerinin ve ayrıca şehrin festivalinde oynayan uluslararası üne sahip müzisyenlerin keyfini çıkarmak için konser salonu adı verilen mekanlarda toplanır. Her yıl Bakü’de düzenlenen konserlerin sayısı artmakta ve yerel halka Azerbaycan müzik geleneklerini yaşamaları için daha fazla fırsat sunmaktadır.

Azerbaycan’daki müzik gelenekleri son derece çeşitlidir ve yüzyıllar boyunca çeşitli kültürlerden etkilenmiştir. Popüler müzik aletleri arasında tar, keman ve duduk bulunur. Bu üç çalgı, tar oğlu olarak bilinen Azerbaycan gayda ve davul topluluğunun bir parçasıdır. Keman, mızrapla çalınan mandolin benzeri daha küçük bir çalgıdır. Duduk, neredeyse her Azerbaycan müzik festivalinde duyulan 16 telli karmaşık bir çift kamışlı çalgıdır. Geleneksel Azerbaycan dans hareketleri, müzik çalarken ayak hareketleri, vücut dengeleme, baş hareketleri ve el hareketlerini içerir. İran, Gürcistan, Türkiye ve Yunanistan’dan gelen etkilerin yüzyıllarca harmanlanmasından sonra, modern Azerbaycan popüler müziği, Arap müziğinin unsurlarının yanı sıra sentezlenmiş melodileri ve ritimleri içerir.

Tarih boyunca, Azerbaycan‘da ünlü uluslararası müzisyenler, Bakü’deki müzik festivallerinin tekliflerine katkıda bulunmak için sahne aldı. 2015 Eurovision Şarkı Yarışması’nda ‘Beauty Neverland’ adlı şarkısıyla birincilik kazanan Türk klasik şarkıcı İlhan Yılmaz, böyle bir müzisyen. Azerbaycan’da sahne alan diğer popüler uluslararası müzisyenler arasında, hepsi Bakü’nün yıllık “Encamp Müzik ve Sanat Festivali”nde çalan Ed Sheeran, Ariana Grande ve Sean Paul yer alıyor. Bu etkinlik, uygun fiyatı, kaliteli performansları ve uluslararası müzisyenlerin katıldığı ünlü yıllık yarışmaları nedeniyle eski Sovyetler Birliği’nin dört bir yanından büyük kalabalıklar çekiyor.

Azerbaycan’ın konser salonu adı verilen halka açık mekanlarda açık havada canlı müzik performansları dinleme konusunda güçlü bir geleneği vardır. Her şehirde, özellikle BAZAAR sakinlerinin tasarruflarını eğlence biletlerine harcadıkları yaz aylarında, konserler vermeye ayrılmış en az bir salonu vardır. Bazı popüler konser salonları arasında Bakü’de ‘Konser Salonu #1’, Gence’de ‘Konser Salonu #2’, Nahçıvan’da ‘Konser Salonu #5’ ve Sumgait’te ‘Konser Salonu #6’ bulunmaktadır. Konserler tipik olarak flüt veya davul gibi geleneksel enstrümanların eşlik ettiği canlı halk şarkılarına sahiptir. Ek olarak, dansçılar ülkenin farklı yerlerinden ulusal kostümleri sergileyen geleneksel danslar sergilerler. Son yıllarda Bakü’nün kültür takvimine daha da heyecan katmak için bu gösterilere dünyanın önde gelen sanatçıları da katıldı.

Her yıl düzenlenen Encamp Müzik ve Sanat Festivali, Azerbaycan’ın her yerinden binlerce insanı hem geleneksel hem de çağdaş otantik Azerbaycan müziği ve dans performanslarının keyfini çıkarmaya çekiyor. Çeşitli kültürel etkiler, her bölgeye yıllık müzik toplantıları yoluyla korunan benzersiz müzik gelenekleri verir. Uluslararası ünlüler de Bakü’yü ülkelerindeki herkes için müzik haritasına koymak için bu etkinliklerde boy gösteriyor.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!