Azerbaycan Ekonomisi

Azerbaycan Ekonomisi

Oldukça güçlü ve gelişmiş olan Azerbaycan ekonomisi özellikle insanların refah içinde yaşamaları ve yüksek yaşam standartlarını..

Azerbaycan Ekonomisi

Ülke para biriminin adı “manat” dünya piyasası göz önünde bulundurulduğunda Türk parasından daha değerli olan bir paradır. Buna rağmen Azerbaycan ekonomisi Türk ekonomisi ile aynı düzeyde seyretmektedir. İnsanlarının alım gücü göz önünde bulundurulduğunda konaklama, yeme- içme gibi masrafların genel düzeyi ülkemizdeki rakamlarla birbirine çok yakın seyretmektedir. Ülke içerisinde gıda sektörüne fazlaca bir yatırımın bulunmaması bunu temel sebepleri arasındadır.

Alım Gücü Olarak Türkiye İle Aynı Denklikte

Azerbaycan ekonomik anlamda bakıldığında para birimi olarak ülkemizden daha güçlü bir paraya sahip gözükse de, alım gücü olarak aynı denkliğe sahip olduğu için burada yaşamayı tercih eden kişiler ülkemizdeki masraflarla aynı masraflara sahip olmaktadırlar. Son yıllarda çok sayıda üniversite öğrencisi daha kaliteli bir üniversite eğitimini ülkemizdeki aynı eğitim harcamalarıyla alabilmek için bu ülkeyi tercih etmektedirler. Fiziki olarak incelendiğinde küçük bir yapısı olan Azerbaycan, önemli iş adamlarıyla birlikte ülke ekonomisini büyütmeye çalışmaktadır. Ülkede girişimcilere verilen destek diğer ülkelere örnek olması gereken düzeydedir. Bu ülkede yaşayan bazı önde gelen girişimciler zaman zaman bizim ülkemize de yatırımlarda bulunmaktadır. Ülkenin coğrafi yapısından ötürü tarım yapmaya uygun bir yapısı olsa da bu durum Azerbaycan ekonomisinde hak ettiği yeri bulamamıştır. İnsanlar daha çok ithal edilen ürünleri kullanmakta ve yeme içme ihtiyaçlarını dışarından gelen bu ürünlerle karşılamaktadırlar. Başarılı bir ekonomiye sahip olması Azerbaycan’ın dışarıdan getirdiği bu ürünlerin fiyatlarının çok yüksek karşılanmamasının temel sebebidir.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!