Azerbaycan Bayragi

Azerbaycan Bayrağı

Azerbaycan Bayrağı, Dünya üzerinde bulunan tüm ülkeler için bayraklar çok büyük manevi anlam taşımaktadır...

İçindekiler

Azerbaycan Bayrağı

Önemi:

Dünya üzerinde bulunan tüm ülkeler için bayraklar çok büyük manevi anlam taşımaktadır. Bizim ülkemizde şehitlerimizin kanlarını temsil eden bu bayrak konusunda halkımızın ne kadar hassas olduğu herkes tarafından bilinmekte olan bir gerçektir. Azerbaycan bayrağı ’da üç farklı renkten oluşan ve tarihi bir anlamı olan bayraktır. Azerbaycan vatandaşlarını ülkemiz insanlarına bakış açıları oldukça dostanedir. Özellikle bu bakış açılarını etkileyen faktörler ortak bir tarihe sahip olmamız, aynı dini inanışlar içerisinde olmamız ve aynı ırktan gelen insanlar olmamızdır. Oraya yaşamak için giden vatandaşlarımız ülkeye adaptasyon yaşarken hiç zorluk çekmemektedirler. Dil olarak farklı bir yapıya sahip dil kullansalar da insanların sıcaklığı adaptasyonu kolaylaştırmıştır. Bu ülkeye üniversite eğitimi ve öğrenimi almak için giden Türk öğrencilerin deneyimlediklerine göre Azeri halkı Azerbaycan bayrağı ve bayrağa saygı konusunda son derece hassas bir milletmiş.

Azerbaycan ve ülkemiz eskiye dayanan bir kardeşlik bağı içerisindedir. Bu durum temel alındığında karşılıklı ülke vatandaşlarının birbirleriyle olan ilişkileri bu durumdan son derece pozitif ayrılmıştır. İki ülke arasındaki her konuda bağı arttıran bu durum son yıllarda daha da gelişme göstermektedir. Ülkelerin ortak bir tarihi yapıdan gelmesi, eskiden aynı milletin vatandaşı olmaları kardeşliğin her gün gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Ülkelerinin yurt dışında daha tanınabilir hale gelmesi için ve bayraklarının tüm dünya tarafından bilinmesi için son yıllarda Azeri iş adamları oldukça yoğun bir şekilde çalışmaktadırlar.

Azerbaycan Cumhuriyeti, Hazar Denizi’nde bulunan bir transit ülke ve büyük petrol üreticisi ülkedir. Ülkenin adı, İran’da bir eyaleti ifade eden Farsça ‘azarbaijn’ kelimesinden geliyor. Azerbaycan bayrağının renkleri ulusal ruhu temsil eder ve her biri bir erdeme işaret eder. Mavi adanmışlığı, kırmızı cesareti ve beyaz saflığı temsil eder. Üç renk de İslam ile yakından ilişkilidir; mavi cenneti, kırmızı dünyayı ve beyaz cehennemi simgelemektedir.

Azerbaycan bayrağı, dikey bir kırmızı şerit üzerine yatay bir mavi şeritten oluşur. Bayraktaki mavi renk, Hazar Denizi’ni ve baharın gökyüzünü temsil ediyor. Kırmızı renk, savaş sırasında dökülen kanı ve şehitlerin kanını ifade eder. Renkler ayrıca geleneksel armalardan türetilmiştir. Bu armada beyaz yıldız barış ve refahı, yeşil hilal yeni başlangıçları, kırmızı Gül ise dürüstlüğü ve sadakati simgeliyor. Armanın ortasında hız ve gücü temsil eden masmavi bir at vardır.

Geleneksel arma, ona modern çağrışımlar kazandırmak için çeşitli revizyonlardan geçmiştir. Şimdi iki yatay bandı var – biri beyaz ve biri yeşil. Yeni başlangıçları temsil etmek için bu beyaz bandın ortasında mavi bir hilal ay vurgulanıyor. Bu yeşil bandın ortasında dürüstlük ve sadakati simgeleyen kırmızı bir gül belirir. Armanın alt kısmında Hazar Denizi’ni temsil eden masmavi bir deniz tabanına sahip mavi bir deniz var. Tasarımı tamamlamak için ulusal bayrağı üç ulusal rengi (mavi, kırmızı, beyaz) taşıyan altın bir şerit tamamlıyor.

Azerbaycan bayrağı şu anda önümüzdeki yıllar için yeni tasarımlarla güncelleniyor. Böyle bir tasarım, yıldızları Azerbaycan’ın kalkınma hedeflerini temsil eden altı altın küre ile değiştirir. Önerilen diğer tasarımlar, bir sekizgen içinde düzenlenmiş yedi küre, on iki altın altıgen veya merkezinde hilal olan sekiz köşeli bir yıldız içerir. Ulusal bayrak komitesi fikirlerini 2016 yılında onaylanmak üzere Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e sundu. Onaylandıktan sonra bu tasarımlar ülke çapındaki tüm Azerbaycanlıların uyması gereken yasalar haline gelecek.

Azerbaycan bayrağı, ulusumuzun ideallerinin yanı sıra geçmiş geleneklerimizi ve bağımsızlık için savaştığımız savaşları da bünyesinde barındırmaktadır. Her yıl sömürgeciliğe ve zulme karşı savaşlarda dökülen her şehidin kanını anıyoruz. 1918-1921 yıllarında Sovyet yönetimine karşı yapılan gerilla savaşında ya da 1988-1994 yıllarında başlayan Ermeni işgaline karşı savaşta can veren milli kahramanlarımızı da rahmetle anıyoruz. Ebedi zafer için çabalarken ulusal bayrağımızı iyileştirmeye devam edeceğiz!

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!