Azerbaycan Baskenti

Azerbaycan’ın Başkenti

Azerbaycan Başkenti, küçük bir coğrafi alan üzerine kurulmuş olan Azerbaycan’ın başkenti Bakü’dür. Bakü ülkenin en yoğun nüfusuna sahiptir..

Azerbaycan’ın Başkenti

Küçük bir coğrafi alan üzerine kurulmuş olan Azerbaycan’ın başkenti Bakü’dür. Bakü ülkenin en yoğun nüfusuna sahip olan kenti olmakla birlikte her yıl kış ve yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akına uğramaktadır. Dönemsel olarak artık bu nüfus yerel esnafının yüzünü güldürmektedir. Azerbaycan ülkemizin diplomatik ilişkilerinin en iyi durumda olduğu komşu ülkemizdir. Azerbaycan ile Türkiye diplomatik düzeyde birbirlerini kardeş ülke ilan etmiş iki ülkedir. Bu ülkeler arasındaki aktif turizm ağı oldukça yoğundur. Özellikle iki ülke arasındaki yolcu trafiği oluşturan büyük kısım bu ülkeye okumaya giden üniversite öğrencilerinden meydana gelmektedir.

Tercih Edilmesindeki Sebepler

Ülke insanının sıcak tavırları ve ekonomik koşulların bizim ülkemize göre mantıklı oluşu öğrencileri çekmektedir. Bu ülkeye üniversite okumak amacıyla giden birçok öğrencinin yaşamayı tercih ettiği yer Azerbaycan başkenti Bakü’dür. Ülkenin en yoğun nüfusu bu kentte bulunmaktadır. Ülkemiz ve Azerbaycan arasındaki ilişkilerin temeli ortak bir tarihi yapıya sahip olmamızdan kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte aynı dine sahip olma ve diplomatik ilişkilerde iki ülkenin birbirini kollar gibi olan davranışları bu kardeşliği perçinlemektedir. Buraya yaşamaya giden çok sayıda vatandaşımız bu sıcaklığı adaptasyon dönemlerinde gördüklerinden dolayı bu dönemlerini rahatça atlatabilmektedirler. Coğrafi konumdan dolayı Bakü gelişmeye açı bir kenttir. Ülkenin seçkin iş adamları için bu şehir önemli fırsatları bünyesinde barındıran bir alandır. Yurt dışından gelen yatırımcılar içinde aynı durum geçerlidir.

Bir sermaye kavramının kökleri, bir şeyin başı anlamına gelen Roma kelimesi caput’a dayanmaktadır. Bir ulusun gövdesine siyasi gövdesi denir ve başı hükümetidir. Bu nedenle, bir sermaye hükümetin merkezidir. Birçok ülkenin belirlenmiş bir başkenti vardır ve her biri ulusal hayatta önemli bir rol oynar.

Tüm hükümet ve diplomatik faaliyetler başkentte gerçekleşir. En önemli yasama organları ve yürütme ofisleri orada bulunur. İş, eğitim ve kültür bölgeleri de dahil olmak üzere başlıca idari merkezler de bu kategoride bulunmaktadır. Ayrıca kışla ve karargâh gibi askeri kullanımlara ayrılmış alanlar da bulunmaktadır. Ülke liderleri, ulusun geleceğine yön vermekten sorumlu olduğundan, her zaman halkın erişimine açık olmalıdır. Bu görevi böyle başarıyorlar.

Önde gelen şirketler, güç komisyoncularına ve karar vericilere kolay erişimin keyfini çıkarmak için merkezlerini başkente yerleştirir. Bu yakınlık, bu firmaları en doğrudan kamu denetiminden yalıtır; ancak, aynı zamanda, iktidar koltuğuna kolay sürüş mesafesinde bulunan üniversitelerden, eğitim programlarından ve diğer kurumlardan yüksek kaliteli çalışanları da kendine çekmektedir. Bu, çalışmalarının ulusal politikayı ve ticari operasyonları nasıl doğrudan etkilediğini anlayan çalışanları cezbeder – bu da genel olarak daha iyi sonuçlar sağlar.

Bir başkent, ulusal politikayı kolaylaştırmanın yanı sıra, komşu ülkelere karşı askeri çabaları körükleyen doğal kaynaklar da sağlar. Metaller ve diğer hammaddeler, güçlü askeri kuvvetleri sürdürmek için hayati öneme sahiptir. Buna ek olarak, büyük tarlalar, ülkenin sakinleri için gerekli tarımsal ürünleri ve endüstrileri için ihracat pazarlarını sağlar. Bu nedenle, ulusal hırsı körüklemek için sınırsız doğal kaynaklar sağlamak ile rakip uluslara karşı askeri gücü beslemek için bu kaynakları kullanmak arasında sürekli bir çatışma vardır.

Belirlenmiş bir başkent, hükümet operasyonlarını kolaylaştırarak ve şirket merkezlerini büyük ekonomik etki merkezlerine çekerek ulusal yaşama önemli ölçüde katkıda bulunur.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!