Anasayfa Haberler Fakülteler Bölümler Öğrencilerimiz Başvurui İletişim
 
  hızlı menü
 
  ziyaretçi sayısı alt
iletişim
 
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

  ziyaretçi sayısı alt
   Azerbaycan Devlet Diller Üniversitesi

Azerbaycan Devlet Diller Üniversitesi

Genel Bilgi

            Azerbaycan Devlet Diller Üniversitesi, Azerbaycan Eğitim Enstitüsü Filoloji Bölümü’nün 1937 senesinde ayrılması ve bağımsız yeni yapısıyla eğitime başlamasıyla oluşan Yabancı Diller Fakültesi zamanına kadar gider bir geçmişe sahiptir. 1939 yılından itibaren eğitim hayatına başlayan İngiliz Dili, Alman Dili ve Fransız Dili gibi fakültelerle eğitim çeşitliliğini daha da genişleten fakülteye olan yoğun talep, 1940 yılında alınan kararla Yabancı Diller Enstitüsü’nün açılmasını sağlamıştır. 1941 senesinde yaşanan 2. Dünya Savaşı döneminde bağımsız eğitimine bir müddet ara veren fakülte, 1947 senesine kadar Azerbaycan Pedagoji Enstitüsü bünyesinde eğitim vermiştir. Savaşın ardından ilgi odağı haline gelen fakülte enstitü olarak eğitim vermeye başlamış ve eğitimine 1959 senesine kadar da bu şekilde devam etmiştir. Enstitü eğitimine önce 3 fakülte ve 8 bölümle başlamış ve daha sonra 12 adet bölümle de eğitim hayatına devam etmiştir. Azerbaycanda eğitim enstitüsü yıllarından aldığı derin tarihi birikimle yükselen bir değer haline gelen Azerbaycan Diller Üniversitesi, bugün 8 fakültesi ve 21 bölümüyle binlerce öğrenci yetiştirmeye devam etmektedir. Azerbaycanda batı dilleri eğitimindeki kalite eksikliğinin giderilmesi için Azerbaycan Rus Dili ve Edebiyatı Enstitüsü ile 1959 senesinde birleşen Azerbaycan Diller Enstitüsü, Azerbaycan Pedagoji Yabancı Diller Enstitüsü’nün 1973 senesinde açılmasıyla modern bir eğitim sistemine de sahip olmuştur. Azerbaycanda diller üniversitesi 1984 senesinde açılan tercüme bölümleri sayesinde uluslararası düzeyde bir eğitim modeline sahip olmuş ve 1996 senesine kadar Azerbaycan Devlet Diller Enstitüsü olarak, sonrasında 2000’den itibaren de Azerbaycan Devlet Diller Üniversitesi ismi ile eğitim vermiştir.

            Günümüzde Azerbaycan Diller Üniversitesi 4 bini aşan öğrencisine; 700 profesör ve doçent, 330’u aşan öğretim görevlisiyle eğitim hizmeti vermektedir. Azerbaycan Dili Edebiyatı öğrencilerinden Azerbaycanda Fransız Edebiyatı öğrencilerine kadar bilgisayar destekli dil laboratuarlarında modern eğitim alan öğrenciler, Azerbaycan Diller Üniversitesi tarafından sunulan bilimsel araştırma ve kültür merkezlerinden de yararlanmaktadır. Azerbaycanda batı dilleri bölümü öğrencilerinin Avrupa standartlarında eğitim almasını sağlayan modern dil laboratuarları haricinde, farklı bölümlerde okuyan öğrencilerin de araştırma merkezlerinde eğitim alma imkanı vardır.
Yaptığı anlaşmalarla fark yaratan ve tek yetkili merkezi olarak ayrıcalığını gösteren Eurostar; Azerbaycanda batı dilleri, uluslararası ilişkiler, spor ve beden eğitimi öğretmenliği, psikoloji gibi birçok eğitim programına sahip olan Azerbaycan Diller Üniversitesi, iş hayatında ilk olarak tercih edilen bireyler olmanızı sağlayacaktır. Azerbaycanda Diller Üniversitesi öğrencilerinin aldığı eğitim yalnızca Türkiye’de değil tüm dünya ülkelerinde kabul gördüğünden, kaliteli ve güvenilir hizmetleri avantajlı fiyatlar ile sunan Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi’ne başvurmak en akıllı seçiminiz olacaktır.

            Azerbaycan Eğitim Enstitüsü bünyesinde 7 bin kitapla 1948 senesinde açılan ve günümüzde de Azerbaycan Diller Üniversitesi bünyesinde hizmet veren kütüphane, tüm öğrencilerine köklü bilimsel içeriği ile geniş imkanlar sunmaktadır. Azerbaycanda psikoloji eğitimi alanında tartışmasız ilk tercih olan üniversite tüm bu seçeneklerin haricinde daha da birçok imkana sahiptir. Öğrencilere modern çağın bir gereksinimi olan bilgisayarı ve interneti özgürce kullanma imkanı sağlayan bilgisayar laboratuarları, bilgisayar kullanmayı daha da geniş içerikli olarak öğrenmek isteyen öğrencilere eğitim de vermektedir. Modern altyapılı bilgisayar laboratuarları; Word, Excel, Photoshop, Corel Draw,  Front Page, Visual Studio gibi programların kullanıldığı bilgisayarlara sahiptir. Azerbaycan Diller Üniversitesi geniş eğitim çeşitliliği ile Azerbaycanda beden eğitimi almak isteyenlere de hizmet vererek, her yıl daha da fazla ilgi gören Beden Eğitimi ve Spor Bölümü’nü de geliştirmeye devam etmektedir. Azerbaycanda spor eğitiminin ilk tercihi olan üniversite ayrıca Avrupa, Amerika ve Doğu ülkelerinin uluslararası ilişkileri hakkında pek çok uzmanlık programı da sunmaktadır. Uluslararası ilişkiler programları çok seçenekli olmak birlikte Azerbaycanda uluslararası ilişkiler okumak isteyenler için büyük avantaj anlamına gelmektedir. Kayıt, kabul, yerleşim, danışmanlık, aracılık ve daha da fazla konuda sizlere en avantajlı çözümlerle yardımcı olan Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi, kaliteli hizmetin doğru adresidir. En kaliteli hizmetlerini tek yetkili yurtdışı eğitim merkezi olarak sizlerle buluşturan Eurostar’ın uzman danışmanlık hizmetlerine, bir telefon açarak ulaşabilir ve işlemlerinizi hemen başlatabilirsiniz.

Fakülteler ve Bölümler

İngilizce Fakültesi 1

8 bölümünde TOEFL standartlarına uygun İngilizce eğitim veren fakülte, ikinci yabancı dil olarak Almanca ya da Fransızca alma zorunluluğu bulunan bir eğitim modeline sahiptir.

Bölümler;

 • İngilizce (Fonetik)
 • İngilizce (Gramer)
 • İngilizce Tarihi
 • Leksikoloji “Kelime Bilimi”
 • Pedagoji
 • Alman Dili
 • Fransız Dili
 • Metotlar

 

İngilizce Fakültesi 2

Mezunlarının İngilizce öğretmeni olduğu fakülte, 10 yıldır 5 bölüm ile eğitim vermektedir.

Bölümler;

 • İngilizce Gramer
 • İngilizce Kelime Yapısı ve İngiltere
 • Yabancı Diller Eğitim Metotları
 • Uygulamalı Almanca
 • Sivil Savunma

Tercüme Fakültesi

Yaklaşık olarak 500 öğrencinin eğitim gördüğü fakültenin eğitim konuları; Ekonomik, Edebi Teknik ve Siyasi tercümedir.

Tercüme Dilleri;

 • İngilizceden Azerice-Rusçaya
 • Fransızcadan Azerice-Rusçaya
 • Almancadan Azerice-Rusçaya
 • İtalyancadan Azerice-Rusçaya
 • İspanyolcadan Azerice-Rusçaya
 • Korece’den Azerice-Rusçaya-İngilizceye

 

Bölümler;

 • Nazari ve Uygulamalı Tercüme
 • İngilizce
 • Almanca
 • Fransızca
 • İspanyolca
 • İtalyanca
 • Korece

 

Uluslararası İlişkiler ve Bölgecilik Fakültesi

Son derece prestijli ve saygın eğitim programlarına sahip olan verildiği fakülte 5 bölümünde, Avrupa, Amerika ve Ortadoğu gibi ülkelerin ilişkileriyle ilgili eğitim vermektedir. Almanya, Fransa, İngiltere ve İspanya gibi Batı Avrupa ülkeleri üzerine uzmanlaşmak isteyenlerin haricinde İsveç, Norveç ve Finlandiya gibi İskandinav ülkeleri ya da Ortadoğu ülkeleri üzerine eğitim almak isteyen öğrencilere de dünya genelinde tanınan ve büyük ilgi gören uluslararası ilişkiler eğitimi imkanı sunulmaktadır.

Bölümler;

 • Uluslararası İlişkiler
 • Bölgecilik
 • Batı Dilleri
 • Felsefe
 • Tarih

 

Filoloji Fakültesi

Alman, İngiliz, Fransız, Azeri Dili ve Edebiyatı ve bu dillerin öğretmenliği eğitimi verilmektedir.

Bölümler;

 • Yabancı Ülke Edebiyatı
 • Genel Dilcilik
 • Azerbaycan Dili
 • Azerbaycan Edebiyatı
 • Psikoloji
 • Beden Eğitimi ve Spor

 

Alman Dili Fakültesi

Fakülte 1930 senesinden beri sadece Almanca öğretmenleri yetiştirmektedir.

Fransız Dili Fakültesi

1948’de önce bölüm sonra da 1973’te fakülte olarak eğitim veren bu fakülte, kısa zamanda Azerbaycanda Fransız Edebiyatı eğitimini almak isteyenlerin büyük ilgisiyle karşılaşmıştır. Üç bölümle öğrencilerine saygın eğitim programları sunan fakültede, Fransızca ve ayrıca Fransız Dili ve Edebiyatı gibi konularda eğitim seçenekleri vardır.

Bölümler;

 • Fransız Dili Fonetiği
 • Fransız Edebiyatı Eğitim Metotları
 • Fransızca Kelime Yapısı ve Üslubu

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 
               Adres : İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han ) kat:5  Taksim/ İstanbul/ Türkiye
             Tel :0212 244 66 00 Faks :0212 244 66 01 E-Posta : info@yurtdisindaegitim.com.tr
 
    Tanır Medya
Azerbaycan Üniversiteleri - Azerbaycan Üniversiteleri Adana - Azerbaycan Üniversiteleri Adıyaman - Azerbaycan Üniversiteleri Afyonkarahisar - Azerbaycan Üniversiteleri Ağrı - Azerbaycan Üniversiteleri Amasya - Azerbaycan Üniversiteleri Ankara - Azerbaycan Üniversiteleri Antalya - Azerbaycan Üniversiteleri Artvin - Azerbaycan Üniversiteleri Aydın - Azerbaycan Üniversiteleri Balıkesir - Azerbaycan Üniversiteleri Bilecik - Azerbaycan Üniversiteleri Bingöl - Azerbaycan Üniversiteleri Bitlis - Azerbaycan Üniversiteleri Bolu - Azerbaycan Üniversiteleri Burdur - Azerbaycan Üniversiteleri Bursa - Azerbaycan Üniversiteleri Çanakkale - Azerbaycan Üniversiteleri Çankırı - Azerbaycan Üniversiteleri Çorum - Azerbaycan Üniversiteleri Denizli - Azerbaycan Üniversiteleri Diyarbakır - Azerbaycan Üniversiteleri Edirne - Azerbaycan Üniversiteleri Elazığ - Azerbaycan Üniversiteleri Erzincan - Azerbaycan Üniversiteleri Erzurum - Azerbaycan Üniversiteleri Eskişehir - Azerbaycan Üniversiteleri Gaziantep - Azerbaycan Üniversiteleri Giresun - Azerbaycan Üniversiteleri Gümüşhane - Azerbaycan Üniversiteleri Hakkari - Azerbaycan Üniversiteleri Hatay - Azerbaycan Üniversiteleri Isparta - Azerbaycan Üniversiteleri Mersin - Azerbaycan Üniversiteleri İstanbul - Azerbaycan Üniversiteleri İzmir - Azerbaycan Üniversiteleri Kars - Azerbaycan Üniversiteleri Kastamonu - Azerbaycan Üniversiteleri Kayseri - Azerbaycan Üniversiteleri Kırklareli - Azerbaycan Üniversiteleri Kırşehir - Azerbaycan Üniversiteleri Kocaeli - Azerbaycan Üniversiteleri Konya - Azerbaycan Üniversiteleri Kütahya - Azerbaycan Üniversiteleri Malatya - Azerbaycan Üniversiteleri Manisa - Azerbaycan Üniversiteleri Kahramanmaraş - Azerbaycan Üniversiteleri Mardin - Azerbaycan Üniversiteleri Muğla - Azerbaycan Üniversiteleri Muş - Azerbaycan Üniversiteleri Nevşehir - Azerbaycan Üniversiteleri Niğde - Azerbaycan Üniversiteleri Ordu - Azerbaycan Üniversiteleri Rize - Azerbaycan Üniversiteleri Sakarya - Azerbaycan Üniversiteleri Samsun - Azerbaycan Üniversiteleri Siirt - Azerbaycan Üniversiteleri Sinop - Azerbaycan Üniversiteleri Sivas - Azerbaycan Üniversiteleri Tekirdağ - Azerbaycan Üniversiteleri Tokat - Azerbaycan Üniversiteleri Trabzon - Azerbaycan Üniversiteleri Tunceli - Azerbaycan Üniversiteleri Şanlıurfa - Azerbaycan Üniversiteleri Uşak - Azerbaycan Üniversiteleri Van - Azerbaycan Üniversiteleri Yozgat - Azerbaycan Üniversiteleri Zonguldak - Azerbaycan Üniversiteleri Aksaray - Azerbaycan Üniversiteleri Bayburt - Azerbaycan Üniversiteleri Karaman - Azerbaycan Üniversiteleri Kırıkkale - Azerbaycan Üniversiteleri Batman - Azerbaycan Üniversiteleri Şırnak - Azerbaycan Üniversiteleri Bartın - Azerbaycan Üniversiteleri Ardahan - Azerbaycan Üniversiteleri Iğdır - Azerbaycan Üniversiteleri Yalova - Azerbaycan Üniversiteleri Karabük - Azerbaycan Üniversiteleri Kilis - Azerbaycan Üniversiteleri Osmaniye - Azerbaycan Üniversiteleri Düzce